Azorské ostrovy, Madaira a Porto Santo

Souostroví devíti portugalských ostrovů ležících hluboko v Atlantském oceánu nás přesvědčuje, že ráj na Zemi ještě existuje. Původ ostrovů je vulkanický, a to nám umožňuje vidět opravdové krásy přírody v podobě mnoha kráterů, jezer, horkých vřídel či smaragdových, tyrkysových nebo safírových jeskyní. Čeká na vás fascinující scenérie s nezapomenutelnou flórou a faunou.

Azorské ostrovy, Portugalsko

Klima Azorských ostrovů je vlhké, přímořské. Teploty v sezóně se přibližují k 25°C a díky Golfskému proudu je moře teplé po celý rok, v sezóně se jeho teplota vyšplhá až na 23°C.

Azorské ostrovy patří k těm největším přírodním krásám na celém světě. Bohatost a exotičnost tamější flóry a fauny je obdivuhodná, ostrovy jsou pokryty bujnými lesními porosty, kde najdeme až 60 druhů nejrůznějších rostlin jako jsou cedry, vřesy, divoké víno, ale i divoce rostoucí subtropické ovoce. Na vlastní oči uvidíte nekonečný přírodní ráj, bohatou přírodní botanickou zahradu. Tím ale pochvaly nekončí. Uslyšíte-li někdy mluvit o největším podmořském akváriu, můžete si být jisti, že se mluví o Azorských ostrovech. Pobřežní moře je domovem pro stovky druhů vodních živočichů. Milovníci šnorchlování a potápění nemohou odolat a často se na ostrovy vracejí.  Obrovskou atrakcí je pak pozorování delfínů a velryb v jejich přirozeném prostředí. Díky rozmanitému podmořskému životu a vzdálenosti od lidských civilizací zde velryby a delfíni nacházejí svůj klid a potravu pro svá mláďata. Během jarní migrace se právě velryby prohánějí kolem portugalských ostrovů a vy tak máte jedinečnou šanci vidět tyto kytovce na vlastní oči.

Dalším nevšedním zážitkem může být festival Espírito Santo, který se slaví v květnu a září na všech ostrovech. A protože jsou místní silně věřící, nezanedbají velké přípravy ani v tom nejmenším. Vy tak máte možnost poznat jejich kulturu sahající do historického středověku a blíže se seznámit s tak přátelskými lidmi.

Na ostrovy se dostanete pohodlně letecky, zájezdy nabízejí i české cestovní kanceláře, a délka letu se pohybuje v řádech pěti hodinách. Můžete zvolit buď poznávací, nebo rekreační pobyt, který je obecně levnější. Nejnižší ceny se pohybují okolo 25 tisíc, avšak ty nezahrnují letištní a bezpečnostní poplatky. Celková cena se tak se vším všudy vyšplhá až k 40 tisícům na osobu.

Portugalské ostrovy Madaira a Porto Santo

Madaira a Porto Santo jsou dalšími portugalskými ostrovy, které učiní vaši dovolenou nezapomenutelnou. Další perla Atlantiku si pro nás tentokrát připravila planě žijící orchideje, strelicie i další exotické květiny. Hornaté vnitrozemí skrývá své divoké kouzlo. A zlaté pláže vábící hřejivé slunečné paprsky zde najdete samozřejmě také!

Milovníci rekreace zvolí spíše menší ostrov Porto Santo, který jim poskytne nekonečné slunění na vysněných pláží. Kromě toho, můžete navštívit i největší tamější památku – Kolumbův dům. A nejedná se o žádnou legendu, tento cestovatel a objevitel Ameriky zde opravdu nějaký čas pobýval, vždyť se zde i oženil se svoji ženou! Ostrov je velmi teplý, sezónní teploty zde dosahují 25°C, teplota moře díky teplému Golfskému proudu až 23°C.

Milovníci turistiky ocení tajuplný ostrov Madaira. Její divoké štíty hor stoupající od samého moře až k nebesům budou lákat vás samé stejně tak jako vaše fotoaparáty. Přestože výška nejvyšších hor nepřesahuje 2000 m.n.m., fakt stoupajících štítů od nulové nadmořské výšky budí opravdový respekt. Vrcholky hor bývají zakryty mlhou, která často nepředvídatelně sestupuje. Pro meteorology je Madaira opravdovým oříškem. Musíte počítat s jakýmkoli počasím. Fakt, že se vzbudíte za jasného rána ještě na Madaiře nic neznamená.

Rybolov na ostrovech sehrává významnou roli a pro vás to znamená změnu jídelníčku. Mečoun se podává téměř při každé příležitosti, dokonce i jako předkrm. Nejběžnější rybou však zůstává espada. Jedná se o úhořovitou rybu s jemným bílým masem, jež ocení každý pravý labužník. Můžete také vyzkoušet steaky z tuňáka v omáčce z madeirského vína.

Dovolená na Madaiře představuje velmi zajímavou volbu. Setkání s tolika přírodními útvary a pozoruhodnostmi vám přináší pocit procestování více zemí. Místo je to nanejvýše bezpečné, domluvíte se světovými jazyky a lidé jsou zde přátelští. Poklidnou atmosféru, která zde vládne na každém kroku, si oblíbíte a už se ji nebude chtít vzdát. Navíc cenové kategorie se pohybují řádově okolo 19 tisíc korun, horký last můžete sehnat i pod 13 tisíc včetně příplatků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *