Itálie

Obecné informace

Itálie, země mnoha tváří, země tisíců přívlastků. Zvláštní. Výjimečná. Osobitá. Pestrá i kouzelná. Benátsky zamilovaná. Svěží. Rozporuplná. Idylická. Historická a přitom moderní. Velmi emotivní a expresivní. Veselá a šťastná. Bojácná. Temperamentní a zároveň nespoutaná. Země středověkých domečků i renesančních paláců. Prostých sedláků i sebevědomých celebrit. Země, která ctí sportovní, neméně relaxační dny. Země módního průmyslu, noblesní elegance i ležérního stylu. Písečných pláží i zasněžených vrcholků Alp. Itálie je jiná než ostatní země – a právě to ji činí světoznámou.

Geografické informace

Italská republika, s rozlohou 300 tisíc km2, leží v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Celé pásmo Apenin je seizmicky aktivní, což způsobuje řadu zemětřesení a také sopečných erupcí, např. sopky Vesuv či Etny, která je vůbec nejvyšší činnou sopkou Evropy s nadmořskou výškou přesahující 3 tisíc m. n. m. Rozlohu přes 300 tisíc km2 netvoří jen pevninská část Itálie, ale také přidružené ostrovy, z nichž jmenujme především druhý největší ostrov ve Středozemním moři, Sardinii, pak také Sicílii či proslavenou Elbu. Počet obyvatel se blíží k 60ti milionům, z nichž katolíci tvoří až 90%. Bezpochyby je to ovlivněno právě Vatikánem, geograficky i politicky samostatným státem na Apeninském poloostrově. Se San Marinem, jako dalším samostatným státem, tak tvoří velmi zvláštní „státní“ výjimku. Hlavním městem, které plní rovněž funkci kulturního a náboženského centra, je historický Řím.

Podnebí a počasí

Itálie díky své velmi protáhlé „botě“ (či „holínky“ dle samotných Italů)zasahuje do dvou podnebných pásů, a to sever Itálie do mírného, jižní část pak do subtropického. Vertikální rozdíly činí opět jednoduchou charakteristiku podnebí Itálie o trochu složitější. Pádská nížina na severu je jedním z chladnějších míst Itálie. Turistické destinace se soustřeďují do jižních částí, kde se teploty v sezóně vyšplhají ke 30°C, teplota vody pak dosahuje na krásných 25°C. Zima je zde velmi mírná, avšak deštivá.

Gastronomie

Italové jsou nejen velcí gurmáni, jsou to i zároveň vynikající kuchaři. A právě tato kombinace dokázala vytvořit jedinečnou italskou kuchyni. Místními specialitami jsou těstoviny a pizza. Přestože těstoviny jsou Italové zvyklí jíst spíše jako předkrm, není problém si je objednat jako hlavní chod, který zasytí. V turistických střediscích a městech narazíte na desítky malých pekáren připravujících čerstvou pizzu. Oproti restauracím se zde poměrně levně najíte. Mezi vynikající lahůdky patří italská tiramisa, které neodoláte ihned po prvním ochutnání. Na Itálii budete také vzpomínat díky osvěžujícím a především obrovským zmrzlinám, které např. u nás nemají obdoby. Mezi nejoblíbenější nápoje patří již dva tisíce let bílé a červené víno. V rámci nealkoholických nápojů je na prvním místě káva. Italové jsou zvyklí na velmi silnou kávu podávanou v malých šálcích, oslazenou a s mlékem.

Dovolená

Toskánsko, doslova dokonalost přírody skrývající se na Apeninském poloostrově. Velmi oblíbená oblast mezi evropskými turisty, pláže jsou písčité a pobřeží moře pozvolné. Přímo z pláže vidíme vrcholky Alp, při jasném počasí dohlédneme i na blízké ostrovy.

Turisté evropských pláží oceňují především destinace Sicílie a Sardinie, které vynikají čistým mořem, perfektním obzorem, subtropickými plážemi, a to vše navíc v kombinaci s italskou přírodou a krásnými historickými památkami.

Itálie nabízí velmi kvalitní sněhové podmínky pro zimní dovolenou. Oblíbenou oblastí je Jižní Tyrolsko, jedná se o nejsevernější region Itálie Trentino-Alto Adige. Malý, možná o to zajímavější, region Valle d´Aosta se nachází na hranicích s Francií a Švýcarskem a nabízí kromě nadmořské výšky přes 4 tisíce m. n. m. také poměrně kvalitní služby. Vysokohorské lyžování patří v Itálii finančně k těm nejdostupnějším, na druhou stranu ostatní země mohou návštěvníkům nabídnout rychlejší a kvalitnější služby.

Netradiční dovolená do Itálie směřuje do národních parků, které kromě pozoruhodných zvířat, zvlášť ptactva, skrývají také jedinečnou tvář přírody. Můžete být jedni z mála, kdo viděl z blízka sopečný vulkán či stál přímo na vulkanickém ostrově. Na Liparských ostrovech můžete také podstoupit ozdravné kúře v bahenním jezírku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *