Kuba

Obecné informace

Nechte se zanést na perlu oceánských Antil, na ostrov Kuba. Tento netradiční ostrov by snad mohl právoplatně nést všechna přídavná jména, která jste schopni vymyslet, jedno je však více než typické. Pro Kubu je charakteristická její barevnost – a to v reálném i metaforickém významu. Tak jako tak se vaše dovolená bude nést v duchu svěží tropické zeleně, palem lemujících slunečné písčité pláže, tyrkysového moře, krásných žen v bikinách, míchaných nápojů a kubánských doutníků.

Geografické informace

Kubánská republika je ostrovním státem ležícím v Karibském moři, mezi americkou Floridou a poloostrovem Yucatán. Hlavním městem je proslulá La Habana, ve které žije přes 2 miliony obyvatel. Kuba s rozlohou téměř 110 tisíc km2 zaujímá první místo v souostroví Velké Antily a zároveň 15. místo jako největší ostrov na světě. Povrch ostrova je nížinatý, západním směrem se povrch mírně zvedá a vytváří krasové oblasti, přes jihovýchod se táhne pohoří Sierra Maestra. Nejvyšší hora Pico Turquino je vysoká 1 974 m.n.m. Kuba se však skládá z více než jednoho ostrova, celkem se uvádí něco kolem čtyř tisíc malých ostrovů. Pobřeží je tvořeno většinou korálovými útesy a atoly. Na ostrovech žije více jak 11 milionů Kubánců, kteří mluví španělštinou, rozumí však také dobře angličtině i němčině. Převážná většina vyznává katolickou víru.

Podnebí

Kuba leží v tropickém podnebném pásu, který jí zaručuje celoroční příjemné klima, jež je navíc ovlivňováno teplými podmořskými proudy a pravidelnými větry. Od října do března zde panuje tzv. období dešťů, které je typické rychlými a vydatnými přeháňkami, po kterých však opět vysvitne slunce. Období mezi květnem a zářím je nazýváno obdobím sucha a horka, teploty se v těchto dnech pohybují při hranici 30°C. Díky velké vlhkosti, kterou způsobuje ostrovní poloha, se zdá být rtuť na teploměru mnohem výše, než ve skutečnosti je. Úlevou je mírný větřík, který je způsoben celoročními větry, tzv. Pasáty. Teplotní výkyvy během celého roku jsou zcela minimální, průměrná celoroční teplota se drží na 25°C. Teplota mořské vody při pobřeží je na příjemné úrovni 23 – 24°C.

Gastronomie

Zahraniční turisté mají široké možnosti stravování, a to buď přímo v hotelových komplexech, v restauracích anebo přímo v kubánských ulicích. Pro ochutnávku tradičních kubánských specialit doporučujeme navštívit menší soukromé restaurace zvané paladeres. Kubánská jídla jsou tradičně velmi barvitá a jejich vůni cítíme na míle daleko. Často se podávají ovocné saláty z grapefruitu, pomeranče (naranjas) anebo papáji. Hlavní chod bývá vždy masitý, převládá kuřecí a vepřové, přílohou je pak většinou rýže. Ochutnejte také netradiční kubánské dezerty, zkuste např. fritovaný banán či kukuřičné taštičky s příměsi masa. Pizza non quesso je tradičním zákuskem pro každou hladovou chvilku v kubánských ulicích.

Kuba je rájem pro všechny příznivce míchaných koktejlů, zdejší barmani a barmanky rozmlsají kdejakého hosta. Nechte si před vlastníma očima připravit nejslavnější nápoj, z třtinového cukru, citrónové šťávy, sodovky, máty a ledu, mojito. Z dalších alkoholických nápojů vám určitě neunikne ani cuba libre, rum smíchaný s coca-colou, pozornosti dam neunikne piňa colada. Z nealkoholických nápojů oceníte především chuť ovocných džusů.

Dovolená

Poznejte celou Kubu návštěvou jednoho jediného města – navštivte La Habanu. Město s typickou kubánskou atmosférou, jež se vznáší napříč uliček plné architektonické krásy. Z blízka si prohlédnete nádherné náměstí Plaza de la Catedral a Plaza Vieja, navštivte také kopii Bílého domu Copitolio a nesmíte si nechat ujít ani návštěvu muzea de la Revolucion.

Baracoa je proslavené město po mořeplavci Krištofu Kolombovi, který zde roku 1492 přistál se svojí lodí a objevil Nový svět – Ameriku. Obyvatelé ostrova jsou potomci místních domorodých kmenů, žijí v klidu a míru prostým životem. Kromě malých jednopatrových domečků a úzkých uliček zde nenajdete nic jiného než svěží přírodu, která se vyvinula do těch nejkrásnějších podob.

Bahia de Cochillos neboli Zátoka sviní se pyšní jedné z nejkrásnějších oblastí, ve které si zaručeně najdete pláž, která bude jen Vaše.

Playa Larga je vyhledávané potápěčské středisko s profesionálními poskytovanými službami. Potápění si užijete také na poloostrově Varadero, na kterém mj. zažijete tu nejexotičtější romantickou dovolenou.

Opusťte na chvilku jih Kuby proslavený neodolatelnými plážemi a nechte se oslovit západním údolím Viňales. Typické jsou pro ně tzv. mogoty, vápencové útvary vytvářející vápencovou oblast s pohořím Los Organos.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *