Mladečské jeskyně – hrad Bouzov

Mladečské jeskyně – hrad Bouzov

Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně

Na hrad Bouzov už jsme chtěli vyrazit dávno. Pořád jsme Bouzov, ale nějak míjeli. Jak jsme se sem do této oblasti dostali a navštívili jeskyň Podkova a Rytířskou síň je popsaný zde. Ráno jsme z parkoviště, který je na kraji obce Mladeč a je určený pro návštěvníky, vyrazili do jeskyň. Cesta je značená a není to daleko.

Mladečské jeskyně - obřad
Mladečské jeskyně – obřad

Samotný jeskyně jsou pod povrchem vápencového vrchu Třesín. Jeskyně byla obývaná už před 31 000 lety. To už je pěkná doba. Řadí se také mezi nejsevernější sídliště moderního člověka rodu Homo sapiens v Evropě. V jeskyni se našla řada kosterních pozůstatku ať už lidských tak zvířecích. Mezi zvířecími kostrami byli například nalezeny jeskynní lvy, soby a pravěkých bizonů. V dómu mrtvých je s figurínami pravěkých lidí ztvárněn rituální obřad. Labyrint chodeb a dómů jsou za námi. Ještě navštívíme výstavu dětských obrazů, téma jasný pravěk, některý jsou doopravdy povedený.

Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně

Vracíme se k autu, míjíme penzion Romeo. Zahradní restaurace vypadá docela dobře škoda, že je ještě zavřeno. Někdy mě napadá jak vznikají názvy penzionů. Třeba název Romeo v Mladči by mě asi nenapadl. Asi romantici, my máme romantiku s dětmi takže vlastně bez romantiky. Tady dávám odkaz http://www.penzionromeo.cz/index.php, nemáme ho odzkoušený takže bez záruky, ale nevypadá to špatně.

hrad Bouzov
hrad Bouzov

Náš příjezd na Bouzov nám hned řekl, že tady klídek nenajdeme. Narvaný parkoviště, autobusy a nafukovací hrady. Cestu na hrad lemují stánky s langošema sladkosti a podobně. A davy lidí. Tohle teda moc nemusíme. Bouzov, ale vypadá pěkně. Cestou potkáváme i svadbu. Svadba na Bouzově asi dobrý, ale proplétat se tímhle davem nic moc. Množství lidí jsme pocítili hned u pokladny, takhle dlouhou frontu jsme nezažili hodně dlouho.

Fronta před pokladnou. Po vstupu do budovy je to ještě pěkný kus.
Fronta před pokladnou. Po vstupu do budovy je to ještě pěkný kus.

Lístky koupený a až čekáme na náš čas. O hradu se rozepisovat nebudu. Lepší info najdete na stránkách hradu https://www.hrad-bouzov.cz/cs o historii spíš přidám odkaz https://cs.wikipedia.org/wiki/Bouzov_(hrad). V době naší návštěvy byla zavřená věž Hláska. Přístupná bude od 2.8.2017. Množství lidí se projevilo i při samotný prohlídce. Často jsme čekali na míjící se další skupiny. Začátek prázdnin se taky projevil na průvodci. Předpokládám, že to byl student na brigádě a docela se v textu často zamotal. Uměl si i splést místnost kde stojíme, takže odříkal text jiné místnosti až se zarazil a začal správně znovu. Buďme tolerantní, ale takového průvodce jsem ještě asi nezažil.

hrad Bouzov
hrad Bouzov

Hrad samozřejmě pěkný, ale jestli můžete najděte si jiný než prázdninový termín.
Z hradu se vydáváme podívat do historického parku, který je pod hradem. Prohlédli jsme si vystavenou zbroj a zúčastnili naučného pořadu o zbraních. Viděli jsme v činnosti katapult různé dobové střelné zbraně. Kluci si mohli zastřílet z luku, píšťaly i s kanónu. Co nikde jinde neuvidíte je model Trojského koně. Trojský kůň je postavený z modřínového dřeva. Z délkou 16 metrů , výškou 15 metrů a váhou skoro 50 tun je největším modelem Trojského koně na světě. Prostor v koni je volně přístupný a výhled z hlavy slouží jako rozhledna.
Čas v Bouzově je na konci, vyrážíme zase o kus dál.

Trojský kůň
Trojský kůň

 

střelba
střelba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *