Norsko – netradiční dovolená
Norsko je možná pro někoho poněkud netradiční destinací pro dovolenou, možná však právě proto můžete být plni očekávání a zvědavosti, co vše vám tato severská země přichystá. Návštěvníci si pro svoji dovolenou vybírají buď aktivní anebo pasivní odpočinek spojený s relaxací ve zdejší přírodě. Celé hodiny, ať už na výletech či přímo z vaší dřevěné verandy, můžete obdivovat rozmanitost a krásu půvabných údolí, fjordů ukusujících skandinávskou pevninu, ledovcových jezer, strmých řek a přírodních vodopádů či zasněžených horských špiček. A rozhodně si nezapomeňte vyzvednout rybářská dobrodružství na malých dřevěných bárkách.
Geografické informace
Norsko s hlavním městem Oslo, jeden z nejbohatších států na světě, leží v severní Evropě ve východní části Skandinávského poloostrova. Zemi však netvoří jen kontinentální část, ale také mnoho malých ostrovů v Severním, Norském a Barentsově moři a Severním ledovém oceánu. Norsko se pyšní jedněmi z nejkrásnějších fjordů na světě. Jedná se o pozůstatky po pohybu ledovcových ker. Vyhloubená údolí dnes vyplnila mořská voda a fjordem se tak rozumí úzké a dlouhé zálivy. Tím nejdelším je fjord Sognefjord, dlouhý přes 200 kilometrů. Rozloha země zaujímá 385 199 km2, větší část je tvořena Skandinávským pohořím, jehož nejvyšší vrchol Galdhøpeggen se tyčí do výšky 2 469 m.n.m. Najdeme zde také největší evropský pevninský ledovec Jostedal. Celá země je protkána prudkými řekami, které v mnoha místech vytvářejí vodopády, a pokryta ledovcovými jezery. Zejména kvůli členitosti prostředí se pohybuje hustota zalidnění v tak malých číslech, počet obyvatel nedosáhl ani na hranici 5 milionů. V téměř 90% obyvatelé vyznávají luteránskou víru.
Podnebí v Norsku
Podnebí v Norsku je velmi ovlivňováno Golfským proudem, a to především jeho Norskou větví. Jižní oblasti země řadíme k mírně teplému a vlhkému podnebí. Čím více se pohybujeme k východu, tím začíná převažovat chladné kontinentální podnebí. Oblasti Skandinávského pohoří jsou pod vlivem horského podnebí, severně za polárním kruhem už panuje podnebí tundry. Norsko je zemí na srážky celoročně velmi bohaté, nejvíce jich však spadne v desátém měsíci kalendářního roku. Průměrné letní teploty se pohybují mezi 12°C – 15°C a v zimě se připravte -2°C – 0°C mrazy.
Norská kuchyně
Norská kuchyně je v prvé řadě velmi zdravá. Zároveň je patřičně jednoduchá a nejsou potřeba žádné rozsáhlé kuchařské návody. Hned v úvodu však nezapomeňme zmínit, že koření se používá ve velmi omezených dávkách, možná proto někteří gurmáni pohrdají norskými pokrmy jako jídly bez chuti. Norsko jako rybářská velmoc je opravdovým požehnáním pro milovníky rybích pokrmů. Ryby a plody moře patří mezi základní ingredience všech pokrmů. Norové si na přípravě rybích pokrmů dávají vždy záležet a výsledek bývá překvapující. Nejčastěji připravují makrely, lososy, pstruhy či tresky. Ochutnejte např. sušenou tresku lutefisk naloženou v jemném nálevu. Další specialitou je hnědý sýr „brunost“ z kozího mléka, který má neobyčejně nasládlou chuť. Jako pečivo jsou Norové zvyklí konzumovat tzv. boller, kulaté pečivo obsahující rozinky a jemně ochucené zázvorem a skořicí.
Co vás možná překvapí, Norové se pravidelně umisťují v předních liniích jako konzumenti kávy, často dokonce i před známými Italy.
Dovolená v Norsku
Norsko na severu Evropy skrývá stopy loupeživých Vikingů. Už před sedmi tisíci lety sídlili např. na území dnešního hlavního města Oslo. Najdete zde velký počet muzeí dokumentujících celou historii Norska, vyfoťte si nejvyšší sochu vytesanou z jednoho kamene, Monolit vysoký 16 metrů, podívejte se na sídlo krále konstituční monarchie, obdivujte severský luxus zdejší univerzity anebo si běžte odpočinout do rozlehlého parku Frognerparken.
Rybolov je symbolem aktivního odpočinku, navíc spojí-li se v tak kouzelné přírodě a křišťálově čistých severských vodách, nemůže být snad ani krásnější dovolené. To proto mnozí odjíždí v průběhu celého roku na svoji dovolenou právě do Norska. V zimě se můžete zúčastnit organizovaného výletu k největším savcům na naší planetě, k velrybám.
Ve střední části Norska zavítejte k nejkrásnějšímu fjordu Geirangerfjord, jež je zapsán organizací UNESCO jako přírodní světové dědictví. Čeká na vás neopakovatelná scenérie krajiny, kterou zdobí ledovcové špičky hor, dravě stékající čeřící se řeky a vodopády. Když budete na svých výletech pozorní, určitě uvidíte i severskou lesní zvěř.