Nový Zéland

Obecná charakteristika

Nový Zéland se stává pro mnohé malým rájem na Zemi. Území původních obyvatel Moarů nese název Aotearoa, což můžeme překládat jako Země dlouhého bílého oblaku. Nový Zéland s dvěma hlavními ostrovy obklopený širým oceánem a situován v jižní části polokoule je dokonale chráněn od globalizačních tendencí civilizování krajiny. Každý den strávený na ostrovech se vám zaryje hluboko pod kůži. Čekají na vás nespoutané divy světa přírody i lidské kultury. Směle vkročte na pevninu a nechte se unášet novozélandskou atmosférou.

Geografické & Politické údaje

Nový Zéland, ležící v jižní části Tichého oceánu, je tvořen Severním a Jižním ostrovem, který od sebe odděluje Cookův průliv. Celková rozloha souostroví nečiní více jak 280 000 km2, což je o trochu méně než rozloha Japonska. Zajímavostí je, že hlavní město Wellington není městem největším, tím je totiž Auckland, oba však leží na Severním ostrově. Nový Zéland je členem Commonwealthu, což je volné sdružení Velké Británie a jejích bývalých dominií.  Přináší to s sebou hned několik charakteristických rysů země, např. hlavou státu je britská královna, státním zřízením je konstituční monarchie, oficiálním jazykem je kromě tradiční maorštiny také angličtina, na silnicích se nezapomeňte držet vlevo a všimněte si podobnosti státní vlajky právě s domovskou Británií. Zajímavostí může být uskupení hvězd na vlajce, které znázorňuje polohu Nového Zélandu v Jižním Pacifiku.

Podnebí

Podnebí na souostroví Nového Zélandu je mírně oceánské, přičemž Severní ostrov díky své poloze zasahuje až do pásu subtropického. Obecně a souhrnně lze počítat s teplými léty a mírnými zimami. Nejteplejšími měsíci jsou však překvapivě leden a únor, nejchladnější je naopak červenec. Je to způsobeno polohou ostrovů na jižní polokouli, kde přírodní síly působí odlišně od polokoule severní. Průměrné letní teploty směřují ke 23°C, v zimě teploty v zásadě neklesají pod nulu. Oceánská poloha Nového Zélandu s sebou přináší celoroční vydatné srážky, které přináší na ostrovy silný západní vítr, především v červenci a srpnu. Jižní část Jižního ostrova doslova trpí silným nárazovým větrem, který turistům častokrát nedovoluje pořídit ostré fotografie.

Gastronomie

Stravování na Novém Zélandu se velmi podobá stravování ve Velké Británii. Novozélanďané jsou zvyklí na tři hlavní chody, a to snídani, oběd a večeři jako nejdůležitější z pokrmů. Snídani preferují spíše lehčího typu, např. topinku s marmeládou a kávu. Oběd je pro ně opravdu nezajímavou částí, proto se jím příliš nezdržují a nebrání se proto navštívit i v tuto dobu rychlé (a nezdravé) občerstvení. Pro večeři volí obvykle časnější hodiny, a to i před sedmou hodinou, jídlo je v zásadě vždy teplé. Večeři si opravdu vychutnávají a rádi tento čas tráví se svými blízkými.

Dovolená

Dovolená na Novém Zélandě se bohužel netěší takové oblibě evropských turistů, jak bychom mohli oprávněně očekávat, a je to způsobeno především finanční nákladností. Rok od roku však bývají destinace na Novém Zélandu dostupnější i pro běžné cestovatele, kteří ocení několik dní strávených v neevropské pohodě a klidu. Cestovní kanceláře nabízejí ve velké většině zájezdy právě na Severní ostrov, který je více modernizován. Jižní ostrov je o mnoho pustší, hornatější a zároveň divočejší, příroda je velmi nespoutaná a bujará. Pobřeží vykreslují úzké fjordy zařezávající se do vnitrozemí, které je ovládáno zalesněnou krajinou a nádhernými jezery, do kterých stékají prudké řeky z vrcholků ledovcových hor.

Na Severním ostrově se nechte zavést k největšímu kráterovému jezeru světa (616km2) Taupo, které vzniklo erupcí jedné ze sopek před více jak 25 tisíci lety. Stejnojmenné město se stalo velmi žádaným turistických centrem, díky široké nabídce vodních a extrémních sportů (vodní lyžování, bungee jumping, paragliding,…). Taupo si získalo svoji pozornost také díky obrovským duhovaným pstruhům, které se dobře rozmnožují v tamějších vodách. Každoročně se zde pořádá velmi oblíbený světový pohár v chytání pstruhů.

Jedno z nejpopulárnějších míst na Novém Zélandu, na které se ročně podívá více jak milion návštěvníků, je národní park Tongariro. Jedná se o nejstarší novozélandský národní park. Rozkládá se ve střední oblasti Severního ostrova přímo v ohnisku sopečné oblasti. Z fotografií jsou známé především tzv. Sopky velkého náčelníka (Tongariro, Ngauruhoe a Raupehu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *