Seychely

Obecné informace

Seychely se dnes stávají moderním přívlastkem pro vysněnou exotickou dovolenou. Jejich ideální poloha při hranici rovníku, izolace od zbytku světa několikakilometrovou mořskou hladinou a specifické tendence vývoje krajiny přispívají k neustálému nárůstu oblíbenosti seychelských destinací. Ostrovy navíc leží mimo oblast tropických bouří i tektonického vrásnění. Splňte si tak jedno ze svých přání a vypravte se do světa seychelské exotiky. Čekají na vás tropické deštné pralesy, obrovské želvy, vysoké kokosové palmy s jejich plody těžkými několik desítek kilogramů, prohlédnete si také specifickou architekturu, poznáte místní domorodé kmeny a uslyšíte kromě angličtiny a francouzštiny také historickou kreolštinu. Vaše nervové buňky plosky nohy pocítí ty nejjemnější bílé písky pláží, které jsou omývány vlnami Indického oceánu, ponoříte se také ke korálovým ostrovům a beze slov budete sledovat rozmanitost podmořské fauny a flóry, která pomalu ztrácí svoji konkurenci. Zároveň však nezapomeňte při svém relaxačním pobytu ochutnat místní kuchyni, protože byste se připravili o další nenahraditelné pocity.

Geografické informace

V blízkosti rovníku, v Indickém oceánu východně od Afriky leží na mořské hladině 115 malých ostrovů. Seychely – ostrovy dvojího typu. Vnitřní ostrovy jsou tvořeny masivními žulovými skalisky, jejich počet se odhaduje na 41 a patří k jedněm k nejstarším žulovým ostrovům. Největším ostrovem je ostrov Mahé, kde najdeme také hlavní město Victoria. Mezi často navštěvované patří dále dvojce ostrovů Praslin a La Digue. Vnější ostrovy, ploché korálové atoly, leží odlehle až 230 km od hlavního ostrova, postrádají zdroje pitné vody. Obydleno je celkem na 33 ostrovů, přesto 4/5 obyvatel žije na hlavním ostrově. Velká část ostrovů, především vnějších, je pokryta hustým tropickým pralesem, který je domovem mnoha specifických druhů živočichů a rostlin. Ostrovy jsou proslaveny výskytem největšího druhu obřích želv či palmy seychelské s obřími plody vážícími až 20 kg. Téměř polovina celé rozlohy země (191 km2) je prohlášena za národní parky a přírodní rezervace, mnohé pod ochranou UNESCA.

Podnebí

Na Seychelských ostrovech panuje celoročně tropické oceánské podnebí s relativně konstantními teplotami, mezi 24°C – 30°C. Výskyt srážek je na ostrovech díky všudypřítomnému oceánu poměrně častý, v průměru 3000 mm, přičemž v zimní sezóně jsou dešťové přeháňky poněkud častější. Obloha se rychle zatáhne, následuje silná průtrž mračen a během hodiny opět svítí slunce. Tropické lijáky každodenně rozzáří pralesy, nad kterými se pak vytváří opar. Avšak nemusíte mít strach, v sezóně na ostrovech s turismem prší zřídkakdy.

Gastronomie

Kuchyně na Seychelách vám nabízí mnoho opravdových specialit. Je zde patrný vliv několika kultur, především exotika a kořeněnost orientu a jemnost francouzského vaření. Pokrmy jsou připravovány z těch nejčerstvějších ingrediencí, neobvyklou chuť pocítíte zvláště u ovoce a zeleniny a také u čerstvých rybích pokrmů. Jako příloha se nejčastěji podává rýže. Jídla se často dochucují zázvorem, kokosovým mlékem či omáčkou s chilli papričkami. Nenechte si ujít místní specialitu, červenou dravou rybu Red Snapper, jejíž chuť masa vám bude připomínat spíše kuřecí. Anebo můžete zkusit rybí talíř Fish plate. Opravdovým unikátním pokrmem je tzv. milionářský salát připravovaný z výhonků palem. Protože každá palma obsahuje pouze několik málo těchto výhonků, pokrm se podává jen v některých restauracích a je považován za raritu. Pochutnáte si také na dřeni z nezralých plodů vzácné palmy Coco de Mer.

Dovolená

Seychely nabízí jednu z nejkrásnějších dovolených, které můžete strávit na tropických ostrovech. Návštěvníci mnohdy ani nemohou po příjezdu z dovolené vyjádřit své pocity, jsou to zážitky, na které ani lidská slova nestačí. Možná i to svědčí o tom, že těch několik dní netrávíte na pozemském světě. Na vlastní oči máte možnost pozorovat jedinečné druhy živočichů a rostlin, které nenajdete jinde na světě. Pamatujte však, že místní vláda velmi striktně dohlíží na dodržování všech příkazů, dbejte proto zvýšené pozornosti, co smíte a co je již zakázané.

Seychely – ráj všech potápěčů. Nikde jinde na světě na vás nečeká tak rozmanitý pomořský život jako při korálových útesech Seychelských ostrovů. Potápěčské lokality nabízí unikátní pohled na žulové stěny, skalnatá místa u Brissare či skály porostlé houbami a mořskými korály. Zkušenější mohou nahlédnout do podmořských jeskyní a kaňonů v hloubce 20 až 30 metrů. Anebo se zkuste se přiblížit k proslavenému vraku lodi Ennerdale. Pozoruhodné barvy korálů i stovky druhů různě barevných ryb však uvidíte i při běžném šnorchlování. Nejvhodnější období pro potápění je mezi dubnem a květnem a poté říjnem a listopadem. Teplota vody se v těchto měsících pohybuje na hranici 29°C a viditelnost je nádherných 30 metrů.

Velmi zajímavá je také architektura na ostrovech. Každá stavba se totiž podřizuje krajinné scenérii, nesmí být vyšší než tamější palmy a v žádném případě nesmí narušovat přírodní ráz.

Nejoblíbenějším střediskem na hlavním ostrově Mahé je Beau Vallon, kde najdete nejvíce hotelů s nejkrásnějšími plážemi světa. Nádherná pláž s bílým pískem leží v zátoce Anse Royale. Kouzelná oblast pro relaxaci, sportovní vyžití i potápění získala právem svoji přezdívku „pohádková země“.

Ostrov Praslin, historicky známý jako místo pirátů, se vyznačuje unikátními přírodními scenériemi stejně jako překrásnými plážemi s tyrkysovým mořem. Vyfoťte si údolí Vallé de Mai, jež spadá pod záštitu UNESCA, anebo kokosovou palmu Coco de Mer.

Z celého souostroví Seychel je však nejkrásnějším ostrovem La Digue. Pouhých 11 km2 stačí přírodě k tomu, aby vytvořila něco, co lidské oko bude obdivovat celé generace. Klidné i aktivní pláže, bílý jemný písek, jemně tyrkysové odstíny mořské vody, žulové balvany podél pláže, široká nabídka vodních sportů, prohlídka malé dílny na výrobu lodí, útulné restaurace a bary, exotické drinky, slunce vysoko nad horizontem,… to je dovolená, o které jste tak dlouho snili a konečně se vám splnila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *