Srí Lanka

Srí Lanka a obecné informace

Vítejte na tropickém ostrově Cejlon, na rozmanité Srí Lance, zemi tisíce příležitostí. Pozemský ráj na Zemi vám nabízí perfektní dovolenou daleko od evropské civilizace. Poznejte vzdálenou kulturu buddhistického a hinduistického učení, přijměte na několik málo dní odkaz chrámových mnichů usilujících o blaženou nirvánu, nechte se uchvátit starověkými stavbami a exotickou výzdobou starou i několik tisíc let. Můžete se těšit na relaxaci nevídaných rozměrů, strávíte celé dny ve stínu vysokých palem, na širokých zlatavých písečných plážích s pozvolným vstupem do moře. Čeká na vás sport „vysokých“ hráčů – golf. Ale také projížďka na slonovi, popíjení pravého cejlonského čaje na terase s rozhledem na plantáže čajovníků a rýžová pole a stovky dalších činností, o kterých jste byli doposud zvyklí pouze snít.

Geografické informace

Srí Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika, je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, s hlavním městem Colombo. Adamův most je známé korálové atoly tvořící předěl mezi ostrovem a Indií. Srí Lanka s rozlohou 65 610 km2 zaujímá celý ostrov Cejlon, kde žije přes 200 tisíc obyvatel, především Sihnálců. Oficiálními jazyky je sinhálština, ale také tamilština. Angličtina pak plní tzv. funkci spojovací. Z náboženství je nečetněji zastoupen buddhismus. Při pobřeží ostrova se rozkládají nížiny, středozemí je více kopcovité. Nejvyšší horou je Mt. Pidurutalagala (2 524 m.n.m.), kde mj. také pramení nejdelší řeka ostrova Mahewleli.

Podnebí na Srí Lance

Podnebí na Srí Lance panuje tropické s pravidelnými monzuny, které způsobují střídání období sucha a vlhka. Jihozápadní monzunové větry přinášejí na ostrov v období mezi květnem a srpnem vláhu do západních, jižních a centrálních oblastí, od října do ledna vanou severozápadní větry přinášející dešťové srážky do východních a severních oblastí. Hlavní sezóna se pohybuje mezi listopadem a dubnem, kdy se teplota vyšplhá ke 30°C – 31°C, zatímco teplota moře zůstává na příjemných 27°C.

Srí Lanka a její kuchyně

Kulinářské umění na Srí Lance bylo po staletí inspirováno indickou kuchyní. Také proto se zde konzumuje v opravdu velkém množství především rýže a kari. Místní obyvatelé jsou zvyklí jíst prsty pravé ruky, nicméně v hotelích a restauracích vám samozřejmě budou nabídnuty příbory. Oblíbená jsou také exotická aromatická koření a často se podává ovoce, zejména ananas, papaya a mango.

Srí Lanka patří spolu s Indií mezi jedny z největších producentů čaje, listy z čajovníků se tu sklízejí několikrát do roka. Jednou z nejznámějších je plantáž Demodera, odkud ženy odnášejí na svých zádech 20 kg pytle čerstvého čaje. Ochutnejte pravý cejlonský čaj, připravovaný z těch nejlepších listů posledního sběru.

Srí Lanka dovolená

I přes malou rozlohu ostrova je Srí Lanka proslavena svojí přírodní diverzitou, je celosvětově desátým nejbohatším biotypem. Najdete tu až 170 druhů původních orchidejí, přes 200 druhů motýlů, více jak 400 druhů ptactva a rozhodně více než 500 druhů léčivých bylin.

Srí Lanka je pro archeology dalším fascinujícím místem na Zemi. Ze 4. a 1. století n. l. zde najdeme jedny z nejvyšších starověkých budov, Jetawana  a Abayagiri Dagoba. Prohlédnout si můžete také sochu Budhy v nadživotní velikosti 12ti metrů. Mnohé památky jsou pod mezinárodní ochranou UNESCA. Je jím např. velký jeskynní komplex Drambulla. Tento skalní chrám z 18. století je celý pokrytý malbami s buddhistickými motivy. Další zajímavostí je historicky nejstarší strom na světě, starý přes 2 200 let, Sri Maha Bodhiya (druhem ficus religiosa).

Srí lanka je proslavena také krásnými písčitými pláži na více jak 1 700 km tropického pobřeží. Koupání oceánského typu je velmi ovlivněno střídáním přílivu a odlivu, stejně tak jako místy chráněnými korálovými místy od ostrého příboje. Plážové dny vám zpříjemní služby „chodícího“ občerstvení či plážoví prodejci suvenýrů a hotelových nadstandardních služeb.

Srí Lanka je vyhlášená jako jedno z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších golfových resortů v celé Asii a zaručeně si buduje své jméno i za hranice největšího kontinentu světa. Středisko Nuwara Elliya Golf Club, jehož tradice sahá až do osmdesátých let 19. století, je vůbec největším golfovým hřištěm v Asii. Jeho služby jsou prvotřídní a zázemí obrovské.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *