Švédsko – dovolená v severní exotice

Obecné informace o Švédsku

Severní exotika s kouzelnými příměsi – přesně takovou dovolenou nabízí Švédsko pro své turisty z celého světa. Již dávno uplynuly domnělé představy o této severní zemi jako nehostinné a chladné krajině s drsnými přírodními podmínkami. Švédsko představuje v posledních letech velmi široké spektrum příjemných zájezdů a dovolených. Vyberte si sami, co vás láká více, zdali divoká příroda, a prudké řeky či klidná jezera, dřevěné bárky a pohodové chvilky strávené s rybářským prutem. Jsou to prastaré vikinské památky a zajímavá muzea či moderní architektura s tradiční červenou barvou. Podívaná na neopakovatelný přírodní úkaz zelenočervené polární záře anebo spíše gigantické ledové iglú.

Švédsko a geografické informace

Švédsko, oficiálně Švédské království, leží na severu Evropy na Skandinávském poloostrovu. Na severovýchodě sousedí tato nordická země s Finskem, východní hranice sdílí s Norskem. Švédsko je konstituční monarchií s hlavním městem Stockholm. Švédsko je ve světě proslaveno vysokým životním standardem, hovoříme o zemi, která svým občanům zabezpečuje štědrou sociální politiku a zároveň hledí do budoucna s postojem ekologického a liberálního lídra. Na rozloze téměř 500 tisíc km2 žije přes 9 milionů obyvatel, pro které je typická křesťanská víra. Úředním jazykem je švédština, domluvíte se zde také světovou angličtinou.

Podnebí ve Švédsku

Podnebí ve Švédsku řadíme ještě k mírnému, přestože je země výrazně posazena na severu polokoule, až 15% území leží dokonce za severním polárním kruhem (zde je nutné počítat se subantarktickým podnebím). Celý Skandinávský poloostrov je však omýván teplým Golfským proudem, který zajišťuje příjemné klima na kontinentu, zvláště pak v letních měsících. Průměrná teplota v létě se pohybuje při hranici 17°C (na jihu země však okolo 22°C), což v porovnání s Českou republikou je pro zajímavost asi jen o 2°C méně. V zimních měsících často teplota klesá pod nulu, v průměru počítejte s rozmezím 3°C – minus 3°C. Obecně je ve Švédsku o trochu chladněji než u nás, a to především v noci, kdy teploty mohou spadnout až o 15°C.

Zatímco přes zimní dny slunce nevystoupá vysoko k horizontu a panuje prazvláštní šero, v letních měsících naopak slunce dlouho nezapadá a i o půlnoci zaznamenáte značnou viditelnost. Čím se budete pohybovat k severnějším rovnoběžkám, tím budou rozdíly výraznější. V zimě máte možnost vidět proslulou auroru borealis, tzv. polární záři. Slunce v těchto dnech skoro vůbec nevyjde na obzor, celý den a noc panuje šerá tma a na obloze vidíte okouzlující přírodní záři. Zmítající se zelené a červené pásy, světélkující po obloze, připomínají kouzelné paprsky.

Švédská kuchyně

Přestože Švédsko není v gastronomii světoznámé jako např. Francie a Itálie, můžete zde ochutnat speciality, na kterých severský národ vyrostl a poznat tak kousek historie dalšího evropského národu. Mezi tradiční národní jídla patří bezesporu různě připravované ryby a dary moře. V předních řadách podávaného menu se tyčí vynikající losos či tresky s bramborovou přílohou. Můžete ochutnat např. naloženého lososa v hořčicovém nálevu, neboli Gravad lax, anebo Janssonovo pokušení, které pod svým názvem skrývá malou sleďovitou rybu (anšovičku), která se peče v troubě.  Brusinky plní často dochucovací funkci koláčů a dezertů, podávány jsou také ke kávě anebo je najdete také v typickém švédském pokrmu z masových kuliček.

Znamenité jsou ve Švédsku džusy s příchutí lesních plodů. Velmi oblíbená je ale také káva a z alkoholických nápojů vítězí švédská piva. Ty se dělí na lehká, střední a silná, která jsou sice nejchutnější, nicméně se podávají jen ve vybraných restauracích a barech. Z tvrdého alkoholu můžete ochutnat pálenku z brambor Snaps či lihovinu aquavit.

Dovolená ve Švédsku

Navštívíte-li Švédsko, tamější architektura ve vás určitě vzbudí pronikavé emoce. Švédové jsou velmi hrdí na svoji zemi a její historii, ke svým památkám chovají znamenitou úctu. Tradiční švédské domy jsou architektonickou raritou, kterou jinde na světě neuvidíte. Švédové jsou známí svými originálními nápady, smyslem pro detail i svými vysokými nároky na design. Stavba je pro ně doslova uměním.

Ostrov Öland zachovává jedny z nejstarších památek země, opevněnou vesnici z doby železné a starobylé rybářské vesničky, ve kterých se zastavil čas. Obdivovat můžete také dřevěné kostely, které působí velmi přírodní atmosférou, dokonalou k očišťující meditaci.

Unikátem je švédský lední hotel, obří ledové iglú, které se každoročně staví znovu a znovu. Zavítejte na sever země do Jukkasjärvi. Luxusní hotel s nadstandardními službami pro vás připravil nezapomenutelný pobyt vaší dovolené. Protože se po finanční stránce jedná o velmi nákladnou záležitost, hotel nabízí návštěvníkům také „pouhou“ prohlídku tohoto ledového gigantu.

Stockholm právem získal svoji přezdívku „Benátky severu“, město leží doslova na vodě, ostrovy, ze kterých se město de facto skládá, jsou protkány vodními kanály. Město láká turisty svými historickými částmi, Starým městem s úzkými uličkami a načervenalými domky, královským palácem, muzeem s otevřenou střechou, dětskými divadly i přírodními parky, vyhlídkovými věžemi či stylovými výtahy. Možná ale také stockholmským předměstím, které skrývá tajemnou atmosféru místního hřbitova skrytého v borovém lese a za návštěvu stojí také vikinské sídliště s přilehlým jezerem.

Nezapomenutelné přírodní krásy nabízí švédská přírodní jezera. Jezero Vänern je největším jezerem v zemi a třetím největším v celé Evropě. Místní příroda je prostě okouzlující, čeká vás pohled jako vystřižený z pohádky. Pozornosti neuniknou ani jezera Vättern, Mälaren a Siljan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *