Budova Říšského sněmu v Berlíně

 

Budova Říšského sněmu v Berlíně
Budova Říšského sněmu v Berlíně

Pokud jste navštívili Berlín tak jste se určitě zašli podívat i na Říšsky sněm. Možná jste se chtěli podívat i do budovy, ale narazili jste docela na pěkně dlouhou frontu. Jestli nesnášíte fronty tak jako m\, tak jste to vzdali. Stejně jako my. Letos se nám to, ale zadařilo. Byli jsme v Berlíně na začátku ledna. V tu dobu bylo i na Berlín málo turistů, tedy spíš míň, než málo. Píšu míň, protože i takhle jsme hned na řadu nepřišli. K Říšskéme sněmu jsme se dostali asi v deset dopoledne. Přes ulici na straně vstupu na prohlídku se nejdřív musíte zaregistrovat. Je to taková unimo buňka. Takže nezapomeňte občanku, nebo pas. Vstup je zdarma, ale i když je deset nejbližší prohlídka pro nás je volná až ve čtrnáct hodin. A to je mimo sezonu a je po Berlíně doopravdy znatelně míň lidí. Takže v létě se na budovu podíváte doopravdy jenom zvenčí. Tedy jestli vás fronty nebaví. My jsme si to vzali až na šestnáctou hodinu. Chtěli jsme se projít přes park k Vítěznému sloupu a mrknout na Braniborskou bránu všechno je to blízko u sebe tak se to dá obejít. Nejvíc dají zabrat schody na vrchol sloupu. Potom jsme ještě měli domluvený oběde se známými, takže šestnáctá nám přišla tak akurát.

Kdo pamatuje Říšský sněm na začátku devadesátých let, tedy ještě před rekonstrukcí, tak mi asi dá zapravdu, že tenkrát zněj ta historie dýchala nějak víc. Teda mně se to aspoň tak zdá. V letech 1995 -1999 proběhla rekonstukce. Při rekonstrukci získala budova známou prosklenou kopuli, která se stala jedním ze symbolů Berlína.

Než se, ale do kopule vydáte musíte projít bezpečnostní prohlídkou, to znamená bezpečnostní rám a batoh projede rengenem.

Potom už vstoupíte do budovy a výtah vás vyveze na střechu ve výšce 24 m. Když jsem u toho výtahu, jak už jsem psal je tam hodně lidí. Nevím pro kolik lidí ten výtah je, ale výtahář nás tam narval všechny. Takže si užijete i docela mezinárodní intimní chvilku. Na hoře u výtahu si můžete půjčit audiopruvodce, čeština v nabídce není. A už můžete vstoupit do samotný kopule. Z venku kopule vypadá velká, ale když do ní vstoupíte je ještě větší. Ona taky v průměru měří pěkných 38 metrů a na výšku má 23,5 metru. Po obvodu vede chodník, který končí na vyhlídkový ploše, která je 40 metrů nad zemí. Cestou na horu vám audiopruvodce, řekne všechny informace o Říšském sněmu, ale udělá i průvodce po okolí co vidíte a že je z kopule parádní rozhled. Na tom chodníku jsou takový podelný čáry, který přepínají audioprůvodce podle toho v jaké části se pohybujete, takže nepospíchejte a nebo se před tou čárou zastavte. My než jsme prošli kontrolou a dostali se až na horu tak už byla skoro tma a já si říkal, že je to škoda a moc toho už neuvidíme. Opak byl pravdou, slunce zapadalo a nám se ukázala nasvětlená část Berlína, včetně Braniborský brány. To jsme ani nezamýšleli. Ve spodní části jsou ještě vystavený fotky a dokumenty od stavby až po současnost a taky vidíte do hlavního sálu německého spolkového sněmu. Dá se taky projít po venkovní části střechy, je tady i kavárna. Z kopule, která má plochu 3 000 metrů čtverčních se dolů dostanete stejným výtahem, ten už naštěstí tak narvanej nebyl.

Pokud budete v Berlíně u Říšského sněmu zkoukněte jak to zrovna s těmi frontami je a nebo jak je to zrovna s objednáním na prohlídku. Mezi tím můžete projít Vítězný sloup a Braniborskou bránu. Přeji vám Říšský sněm bez velkých front, protože návštěva za to stojí.

http://www.bundestag.de/

 

Čekání na bezpečnostní prohlídku
Čekání na bezpečnostní prohlídku

 

Pohled na kopuli ze střechy
Pohled na kopuli ze střechy

 

Pohled na Braniborskou bránu.
Pohled na Braniborskou bránu.

 

Pohled na Berlín.
Pohled na Berlín.

 

Vyhlídková plošina.
Vyhlídková plošina.

 

Pohled do hlavního sálu.
Pohled do hlavního sálu.

 

Za střechy se dobře fotí.
Za střechy se dobře fotí.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *