Bulharsko

Bulharsko – obíbené letovisko pro dovolenou

Bulharsko se v posledních letech stává oblíbeným letoviskem nejen českých turistů. Tato přímořská země nabízí příjemnou dovolenou za velmi nízké ceny oproti jihoevropským letoviskům, aniž by nijak výrazně snížila kvality poskytovaných služeb. V letních měsících panuje na pevnině nádherné slunečné počasí, které rozpálí písečné pláže do pozdních hodin. Čekají vás zábavné atrakce v centrech měst i na pobřeží. Celodenní show s prvky sportovního vyžití. Kulturní zvyklosti vás nepřekvapí, neboť jsou velmi podobné těm našim. Ideální dovolená pro rodiny s dětmi, stejně tak jako pro kamarády, kteří touží po nových zážitcích.

Geografické informace

Bulharská republika leží při východním pobřeží Balkánského poloostrova v jihovýchodní Evropě. Celková rozloha země činí 110 910 km2, počet obyvatel se pomalu blíží k 8 milionům, přičemž jen v hlavním městě Sofia jich žije více jak jeden milion. V národnostním složení zaujímají Bulhaři se svými 86% většinu, nesmíme však zapomenout na téměř 10% menšinu Turků. Úředním jazykem je jihoslovanský jazyk Bulharština, domluvíte se zde ale také jak angličtinou, němčinou tak ruštinou. Příbuznost bulharštiny k češtině je opravdu velmi vzdálená, už jen proto, že nepíší latinkou, ale azbukou.

Fakt, že Bulhaři často rozumí právě českým slovům je způsoben velkým českým turismem.

Bulharsko je hornatá země, v jihozápadní části země najdeme mohutný masiv s pohořími Rila, kde se tyčí nejvyšší hora, Musala (2 925 m.n.m), Bulharska a Balkánského poloostrova vůbec.

Podnebí v Bulharsku

Bulharsko láká turisty především v letním období od červa do konce měsíce září, kdy panuje nejkrásnější počasí, jak pro rekreační slunění, tak pro turistiku. Na severu země vládne vnitrozemské podnebí, na jihu pak přímořské s teplými léty a deštivými zimami. V sezóně se můžete těšit na každodenní 11ti hodinové sluneční paprsky, teplotně mezi 25°C – 30°C. V říjnu už teploty klesají k 18°C. Černozemní moře je poněkud méně slané než Středozemní, velmi bohaté na podmořskou flóru a jeho teplota se pohybuje v příjemných 23°C.

Bulharská kuchyně

Mezi základní ingredience bulharské kuchyně patří sýr feta (u nás známý jako balkánský sýr), čubrica (saturejka) a kiselo mljako, což je řídký jogurt se specifickou mléčnou bakterií. Bulharská kuchyně obsahuje vždy velké množství zeleniny a ryb. Často jsou pokrmy připravovány také z vepřového či jehněčího masa. Mezi nejčastější přílohy kromě již zmiňované zeleniny patří bílý chléb, který je opravdu vynikající, pokud je čerstvý. V horkých dnech zkuste tradiční studenou polévku Tarator, která vás příjemně osvěží. Teplý pokrm musaka je připravovaný z brambor, masa a zeleniny, doplněný o specifické koření, jež zvýrazňuje chuť. V Bulharsku máte možnost ochutnat velmi známý šopský salát připravovaný ze syrových paprik, rajčat a bílého sýra, pečených paprikových lusků a cibule. Celý se ještě zalívá zálivkou z octa. Kousky z mletého osmaženého masa se nazývají keftě a kebakče. Obvykle se podávají s hranolky či zeleninovým salátem.

Bulharsko je v celé Evropě uznávaným vinařským státem s dlouhou tradicí. V Podunajské nížině se pěstuje velké množství odrůd, mezi nejznámější patří druh vína Gamza, Merlot či Cabarnet Sauvignon. Kromě vína můžete zkusit také tvrdší alkohol, např. mastiku, destilát s příchutí lékořice. Doporučuje se nalévat správně vychlazená, v láhvi se po čase vytvoří malé krystalky ledu.

Dovolená v Bulharsku

Pozůstatky z architektury starověkých řeckých a římských osad najdete podél celého pobřeží. V místech, nad kterými bohužel zvítězil čas, pak najdeme muzea věrohodně dokumentující vzdálenou dobu. Milovníci přírody si nenechají ujít přírodní rezervaci na severu země s proslaveným mysem Kaliakra. Můžete se také projet na loďce po řece Kamčija s širokým ústím pokrytým lekníny, která protéká subtropickou vegetací.

Romantické staré městečko Sozopol láká turisty nejen svým malebným historickým pozadím. Ztráta výsadního postavení městu spíše pomohla, zachovala se tak krása úzkých nepřelidněných uliček, dřevěných domků podepřených trámy a kamenných zídek obrostlé plazivou vinnou révu.

Primorsko je známá česká kolonie. Čeští turisté jsou zde natolik častými návštěvníky, že zde najdete jídelníčky v českém jazyce. Určitě si užijete také rekreační potápění, pobřeží je velmi členité, můžete prozkoumat podvodní jeskyně, či zbytky vraků potopených lodí.

Letoviska Sluneční pobřeží a Zlaté písky jsou ideálním prostředím pro rodiny s dětmi. Při pobřeží najdete spoustu atrakcí, vyzkoušejte jízdu na koni anebo vodní sporty a děti určitě ocení množství tobogánů. Vyberte si pro svoji příští dovolenou příjemné klima, hotely jemně zasazené do krajiny a zlatavé pláže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *