Cíl muzeum Tatra Kopřivnice – Tatra kolem světa

Muzeum Tatra Kopřivnice – Tatra kolem světa

Někdy doma vyhlašuju návrhy na výlet a Tobík měl jasnej návrh, zajedeme se podívat na Tartu kolem světa. Zkoukli jsme stránky muzea Tatry a bylo jasný, že tam vyrazíme. Jenom ta dálka. Pro nás je to přes celou republiku, dle navigace 503 km. Spojíme to ještě z nějakýma výšlapem a bude to dobrý.

My jsme tam byli za letního počasí, ale možná je to tip na výlet právě na todle zimní období. Trochu nás mrzelo, že se nadalo nějak líp nakouknout do nástavby našeho hlavního cíle Tatry kolem světa. Ono se totiž do tý obytný nástavby nedalo nakouknout vpodstatě vůbec. Škoda. Jinak jsme si, ale muzeu užili. Tatra uměla krásný auta, až nám bylo líto jejího konce. Já ani nevím, kde vlastně Tobík na tuhle Tatru narazil. Nevím jestli si Tatru kolem světa vůbec pamatujete. Tak přidám pro jistotu krátké info. Výprava s upravenou Tatrou 815 GTX vyrazila na cestu 18. března 1987. Přes šest kontinentů ujela přibližně 139 860 km. Domů se vrátila v dubnu 1990. Na jaře po sametové revoluci, ale republika žila v jiných tématech a tak její návrat proběhl tak trochu bez zájmu lidí. Nedošlo na 56 dílný seriál ani na dvoudílný celovečerní dokument. V Kopřivnici je ještě jedno muzeum pro příznivce aut. Automuzeum OLD TIMER. V OLD TIMER muzeu uvidíte krásné historické vozidla a motocykly. Tak si udělejte takovej moto výlet do Kopřivnice. U obou muzeí dobře zaparkujete. Muzea nejsou ani daleko od sebe a tak to můžete projít z jednoho místa. Kdo vyrazí vlakem nebo autobusem, tak nádraží taky nejsou daleko.

Pro sportovce je v muzeu Tatry ještě zajímavá expozice Emila a Dany Zátopkových. Emil Zátopek není jenom rodák z Kopřivnice, ale hlavně je stále běžecká ikona, která se i dneska objevuje v knížkách o běhání. Christoper McDoughall Emila Zátopka samozřejmě zmínil taky ve své knize Zrozeni k běhu, taky kdo jinej byl zroznej k běhu. Takové malej pěknej detail. Pokud se podíváte na dokument o Emilovi Zátopkovi, kterej sestříhala finská tv, všimněte si délky dokumentu. Délka je 14 minut a šest vteřin, to je Zátopkův čas rekordu na 5 km z tehdejšího slavnýho běžeckýho trojboje na OH v Helsinkách v roce 1952.

Původně jsem chtěl napsat jenom takovou pozvánku do dvou muzeí v Kopřivnici. Něco jako byli jsme tam, libilo se nám tam, tak se tam taky zajeďte mrknou. A najednou ještě píšu o jaru roku 1990 a olympiádě v roce 1952. No jo no, proč vlastně ne cestuj poznávej.

stránky věnované expedici Tatra kolem světa:

http://tatrakolemsveta.cz/

OLD TIMER muzeum najdete:

Štefánikova 220

742 21 Kopřivnice

běžně mají otevřeno PO  –  NE: 9.30 – 17.00 hod.

http://www.automotomuzeum.cz/

muzeum TATRA

Záhumenní 367/1

742 21 Kopřivnice

v pondělí mají zavřeno

říjen až duben 9 – 16 h

květen až září 9 – 17 h

https://www.tatramuseum.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *