Den Králu – největší street party v Amsterdamu

Den Králů ( dříve Den královny) je největší street party, kterou můžete v Amsterdamu během roku zažít.

amsterdam 1

Letošní Den Králů připadl na 27. Dubna 2016. Je  to středa, není to teda víkendová akce, ale třeba pojedete náhodou okolo nebo máte volno, nebo prostě máte rádi oranžovou barvu. Tu si totiž v Amsterdamu ten den doopravdy užijete, stejně jako pouliční trhy, živou muziku  a DJ na ulici.

 

Historie Dne Králů začíná dvakrát. Poprvé se slavil jako Den Králů v roce 2014, po té co  30. dubna 2013 do  úřadu nastoupil král Willem Alexander. Historie královské slavnosti, ale začíná mnohem dřív. Poprvé se konala 31. Srpna 1885 na počest narození královny Wilheminy. Tehdy slavnost získala název Den Královny. Od roku 2014 získala slavnost termín 27. dubna.

amsterdam 3

Amsterdam je známý jako město obchodu a vy si můžete obchodování vyzkoušet na vlastní kůži. Nemyslím, obchodování v obchodech, které jsou samozřejmě také otevřené. Myslím obchodování na městském trhu. Celé město se promění v jedno velké tržiště. Lepší bude to pojmenovat Bleší trh, protože pod tržištěm si bohužel u nás představíme úplně něco jiného. Každý si tady může otevřít svůj stánek a prodávat všechno možný. Všude se smlouvá a smlouvá. Celé je to postavené na zábavě. Není to takové to smlouvání, které známe z Arabských zemí, kde je to doopravdy o penězích. Tady je to prostě pro zábavu. Nemusíte se bát ani jazykové bariéry. Nemáte žádný problém se domluvit anglicky a většinou ani němčina není problém. Pokud vás ve škole učili jenom ruštinu, jděte do toho pěkně česky. Nejde tak ani o to se domluvit, ale přeci pobavit.

amsterdam 2

Pokud by vaše školou povinné děti měli ve škole zrovna ředitelské volno (myslím, že prázdniny nejsou zrovna nikde) můžou se do obchodování zapojit taky. Ve městě je několik ulic vyhrazených jenom pro děti. Samotný děti tady prodávají své hračky, plyšáky a další své poklady. Amsterdam svou budoucí generaci obchodníku vychovává doopravdy od mala.

Na ulicích kde probíhá dětský trh, je připravený i zábavný program pro děti. Malování na obličej, soutěže, hry a podobné zábavy.

Amsterdam nejsou jen ulice, ale také vodní kanály. Když se postavíte na nějaký z mnoha mostů, můžete pozorovat různě vyzdobené lodě. A protože i vodní cesta je pořád cesta, tak jako na správné street party se i na lodích tancuje.

Karnevalová zábava začíná už večer před samotnou slavností a tak můžeme říct, že můžete zažít plných 24 hodin pouliční zábavy než znavený vyrazíte domů.

amsterdam 4

V době psaní článku se dalo dojet do Amsterdamu se www.studentagency.cz za 950,-Kč. Letenka stála na http://www.easyjet.com 904,-Kč. To jen pro představu jak se tam dostat. Kdo vyrazí po vlastní ose čeká ho cca 800km a 8 hodin času.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *