Egypt

Obecné informace

Egypt už dávno neskrývá pouze starověké poklady v Údolí králů či chrámovém komplexu Karnak, dnes nabízí tato země návštěvníkům mnohem více. Ze statistik vyplývá, že v posledních letech dochází k prudkému nárůstu tzv. plážových turistů. Mnozí tak dávají přednost před monumentálními stavbami starověkých Egypťanů starými více jak 3 tisíce let, právě křišťálovému Rudému moři na východním pobřeží země. Turistické oblasti prožívají evropský boom a návštěvníci se těší své další nezapomenutelné dovolené.

Oficiální údaje

Egypt, oficiálně jako Egyptská arabská republika, je severním státem Afrického kontinentu. Jedná se o jednu z nejvyspělejších zemí v Africe, jejímž hlavním městem je Káhira. Počet obyvatel, převážně Arabů, přesahuje 77 milionů. Přestože úředním jazykem je právě arabština, anglický jazyk je poměrně dobře rozšířený a používaný.

Podnebí a počasí

Podnebí v Egyptě není typicky subtropické, jak jej známé z jižně evropských destinací. Egypt výrazně ovlivňují přilehlé pouště, které způsobují nezvyklé teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ačkoli ve dne panuje nesnesitelné horko, v noci se připravte na dlouhý rukáv. V letní sezóně se denní teploty vyšplhají až ke 42°C, nicméně díky povaze tamějšího suchého podnebí, buďte připraveni na extrémní podmínky. Mnozí turisté proto volí pro cestu do Egypta raději zimní sezónu, která je víceméně srovnatelná s evropskou letní. Teploty se pohybují mezi 25° – 30° C. Mořská voda se ohřívá déle než povrch země, nicméně na druhou stranu svoji teplotu ztrácí v daleko větším časovém horizontu, proto např. v prosinci teplota vody neklesá pod 24° C.

Letoviska

Nejznámějším letoviskem je bezpochyby Hurghada, která si dokázala získat turistickou přízeň během několika mála sezón. V čem spočívá tajemství zdejších poměrů? Jednou z největších předností tohoto východního letoviska je jeho všestranné zaměření. Každý, ale opravdu každý, si zde najde to své. Hotely všech kategorií jsou plně připraveny na vysoké nároky evropských turistů, poskytovány jsou nadstandardní služby vč. fitness center, půjčoven jízdních kol, šlapadel či skútrů, připraveny jsou nejen večerní programy, ale také ty denní, a to v režii hotelových animátorů. V Hurghadě můžete strávit velmi akční dovolenou plnou zážitků, stejně jako příjemně odpočinkovou s využitím bohatých možností relaxačních služeb (masáže, sauna, léčebné kůry, apod.). Jedinou nevýhodou snad může být přeplněnost tamějších pláží v sezónních měsících.

Vzkvétajícím letoviskem se může pyšnit pradávný přístav Sharm el Skeikh. Oblast, kterou si zamilují především obdivovatelé přírodních krás. Zaručeně jste africkou přírodu v takové kráse ještě neviděli. Navštívíte-li právě Sharm el Skeikh, pak si nesmíte nechat ujít potápění v jedné z nejkrásnějších oblastí korálových útesů. Čekají na vás nádherné scenérie podmořského života. Útesy Yolanda a Žraločí útesy jsou jednou z nejvyhledávanější světovou lokalitou pro potápěče právě díky bohaté pomořské flóře a fauně.

Gastronomie

Egyptský jídelníček má celou řadu svých specialit, které vznikaly po mnoha staletí střetáváním východních, především arabské, ale také řecké či turecké, kuchyní. Egyptská kuchyně je výrazně založena na koření, které dodává každému pokrmu specifické aroma. Bohatá nabídka je u mořských pokrmů, a to jak mořských živočichů, tak i těch sladkovodních. Hojně se servíruje ovoce a zelenina, které jsou často podávány na zvláštních talířích, právě díky velkému množství.

Egypťané si velmi potrpí na důkladnou přípravu jídla a jsou zvyklí na několik chodů, ať už se jedná o snídani, oběd či večeři. Velmi rádi si u jídla povídají a celkově tuto záležitost berou velmi přátelsky a společensky. Národní pochoutky a speciality si nejlépe vychutnáte v některé z tamějších restaurací, jídelní lístek hotelů je totiž ve velké míře westernizován.

Přestože vliv islámu způsobuje zákaz konzumování alkoholu, obvykle je v hotelových střediscích alkohol běžně podáván.