Hrad Krakovec , rytíř Brtník z Brtníku a zlý Mrakomor.

Hrad Krakovec , rytíř Brtník z Brtníku a zlý Mrakomor.

Hrad Krakovec
Hrad Krakovec

 

Hrad Krakovec , rytíř Brtník z Brtníku a zlý Mrakomor. Kdo by neznal  dětskou hudební  komedii  Ať žijí duchové a nebo si nevzpomněl na  Mrakomora v podání  Radoslava Brzobohatého. V prvním je Krakovec hrad, který se děti snaží dat dohromady a v druhém na Krakovci sídlil zlý Mrakomor.

Krakovec
Nesmí chybět tabule

Asi nikoho nepřekvapí, že hrad Krakovec vypadá přeci jenom jinak než ve filmu Ať žijí duchové. Čas od času se prý, ale přeci jenom objeví někdo, kdo se diví, že hrad nemá střechu. Mě třeba spíš překvapil, malý prostor před mostem a to, že u vstupu na ten malý plácek je dokonce hospůdka.

dřevěný most

Když už jsem zmínil, ten most. Je celodřevěný nově ručně tesaný a prý nemá v Evropě svým rozsahem obdobu. Dokončený byl v roce 2005.  Tak si na to vzpomeňte až po něm půjdete.

Hrad Krakovec

O historii se tady nechci rozepisovat, na to je lepší mrknou na samotné stránky hradu. Nebo vydržet na samotnou návštěvu hradu, kde dostanete text do ruky a na čtení je toho docela dost. Je zajímavé, že hrad vlastně nebyl hrad, ale spíš zámek. Sloužil jako reprezentativní prostor a na tehdejší dobu, měl splňovat pohodlné bydlení.  Stavebně tedy je mezičlánkem mezi hradem a zámkem.  Pro nás normální výletníky to bude, ale stejně hrad Krakovec.

Hrad Krakovec

Kdo se vydá po cestičce kolem hradu narazí na sochu Jana Husa. Není to samozřejmě náhoda, že zrovna tady je Jan Hus.  Od července do října 1414 zde pobýval Mistr Jan Hus  poté co musel opustit Prahu. Žil zde pod ochranou Jindřicha Lefta z Lažan do svého odjezdu na  svolaný Kostnický koncil.

Socha Jana Husa na hradu Krakovec

Většinou rodiny na Krakovec vyrazí kvůli zmiňovaným filmům a až na místě v Krakovci vidí v hradu jednoho z představitelů doby Václava IV.

Hrad Krakovec

Přes sezónu se na hradě pořádají různé kulturní akce ty najdete taky na stránkách hradu.

 

Oficiální stránky hradu: https://www.hrad-krakovec.cz/cs

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *