Kanárské ostrovy

Obecné informace

Kanárské ostrovy oprávněně patří na čelo žebříčku turisticky nejnavštěvovanějších destinací, bezproblémově totiž splňují vysoké nároky dovolené evropských turistů. Finančně nákladnější dovolená však zároveň dopřává návštěvníkům náležitou odměnu v podobě nerušeného odpočinku na exotických plážích, těší se konformního ubytování v luxusních hotelích a nočního života v místních barech, klubech či kasinech. Řekněte pojednou „dost“ klasickým dovoleným a nechte se provést po Ostrovech věčného jara, shlédněte na vlastní oči rozmanitost miniaturních kontinentů, Kanárských ostrovů.

Geografické informace

Kanárské ostrovy, jedno z nejvzdálenějších evropských míst na světové mapě, se nachází asi 100 km severozápadně od pobřeží Afriky. Jedná se o autonomní oblast na kraji Atlantského oceánu, která spadá pod španělskou správu. Kanárské ostrovy tvoří dvě provincie, Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife, které sjednocují sedm největších ostrovů (Tenerife, Gand Canaria, Fuerteventura, La Palma, Lanzarote, El Hierro, La Gomera). Celková rozloha tohoto souostroví sopečného původu činí téměř 7 500 km2.

Podnebí

Podnebí na Kanárských ostrovech je výrazně subtropické, což dává příležitost pro dlouhé letní slunečné dny a velmi mírné a víceméně deštivé zimy. Subtropické podnebí je vždy zárukou pro relativně stabilní počasí, bez výraznějších výkyvů teplot během celého roku. V letní sezóně jsou písčité pláže ostrovů díky 25°C slunečním paprskům výrazně prohřáté. Různorodost ostrovů způsobuje menší teplotní odlišnosti mezi jednotlivými ostrovy, z nichž jsou nejteplejšími Lanzarote a Fuerteventura. Jižní část všech ostrovů bývá teplejší, obloha jasnější, a proto i většina hotelů a turistických středisek je situována do jižních částí. Noční příjemně svěží vánek vám dovolí strávit pozdní hodiny na terase u skleničky či na romanticky osvětlené pláži.

Gastronomie

Kanárské ostrovy v oblasti gastronomie reagují velmi flexibilně na požadavky turistů. Restaurace a místní hospůdky nabízejí téměř celou evropskou kuchyni, proto zaručeně nebudete mít problém si vybrat. Chtěli-li byste ochutnat tradiční kanárskou kuchyni a jejich speciality, nejlepší bude, když se vydáte více do vnitrozemí, které se toliko nesoustředí na turistický ruch a zachovává historické rysy země. Národním pokrmem je marinovaný naložený králík, jehož příprava trvá obvykle jeden až dva dny. Morena frita se zdá být ta nejoblíbenější varianta úpravy ryb, kterou návštěvníci náležitě oceňují. Určitě zkuste rybí polévku Sopa de pescado a vegetariáni si mohou pochutnat na bezmasém pokrmu z cizrny, cibule, rajčat a opečeného bramboru, tzv. Ropa vieja.

Dovolená

Ostrov Tenerife je největším z Kanárského souostroví. Turisté si ho oblíbili především díky příjemnému celoročnímu klimatu, který dovoluje během dovolené kombinovat hodiny strávené na pláži s vysokohorskou turistikou. Zní to až neuvěřitelně, avšak ostrov Tenerife dokázal velmi hladce spojit rozmanitou přírodu a písečné duny s jemným pískem.

Nejkrásnější pláže však naleznete na ostrově Fuerteventura, který je proslulý zlatavým pískem a tyrkysovým mořem. Je to rovněž oblíbené místo milovníků vodních sportů, především windsurfingu.

Gran Canaria je geologicky nejstarším ostrovem, tamější flóra a fauna je natolik jedinečná, že mnohé druhy nenaleznete jinde na světě. Ostrov navštíví až 2 miliony turistů za jeden jediný rok. Ostrov kombinuje přírodní i lidské krásy historie, poskytuje jak relaxační tak plně sportovní vyžití, denní i noční zábavu, Gran Canaria je ostrovem nepřeberných možností.

Ostrov Lanzarote neskrývá svoji sopečnou minulost ani na jediném metru čtverečním. Při pohledu na sopečné kužely, údolí, která jsou zbarvena do červenohnědé, přidejme také písečné pláže a čisté světle a tmavomodré moře, musíme uznat, že nabýváme dojmu neposkvrněné až dokonalé přírody, která na nás dýchá ze všech světových stran.