Kréta

Obecné informace

Zeus, Bůh proměněný v býka, unesl jednoho dne dceru fénického krále, krásnou Europu na ostrov zvaný Kréta. Zde ji učinil svojí milenkou… Tak zní jedna z tisíců legend a mýtů opředených o největší řecký ostrov Krétu. Sama historie Kréťanů, stejně jako ostrovní hornaté prostředí, ve kterém žijí, jen napomáhá tvorbě dalších a dalších poutavých bájí. Pouhé tři hodiny letadlem vás dělí od Minojské kultury, nejstarší vyspělé evropské civilizace, která vytesala a vyryla svůj otisk do země a do kamene a zanechala tak svůj odkaz dalším generacím. Zkombinujte svoji archeologickou vášeň s několika dny na nejkrásnějších písečných plážích Evropy. Relaxujte u palmových hájů s výhledem na moře zelených a modrých odstínů.

Geografické informace

Kréta, světově známá také jaké jako Kriti či Crete, je ostrovní autonomní oblastí Řecka s hlavním městem Heraklion (známý také jako Iraklio). Kréta je rozdělena celkem na čtyři administrativní celky, z nichž každý má svoji ekonomicko-správní úlohu. S celkovou rozlohou 8 335 km2 je Kréta největším ostrovem Řecka a zároveň patří mezi největší ostrovy celého Středozemního moře. Jih Kréty omývá poněkud slanější Libyjské moře, severní pobřeží je omýváno Egejským mořem, které je vyplněné velkým množstvím malých ostrůvků. Při severním pobřeží klesají hory povolně, což vytváří perfektní podmínky pro plážové turisty, na jihu jsou naopak ostré útesy a strmé svahy, které ocení milovníci potápění. Kréta je velmi hornatým ostrovem, nejvýznamnějším pohoří je trojce Lefka Ori, Ida a Dikti, kde najdete také nejvyšší vrchol Psiloritis (tj. Timios Stavros či Svatý kříž) s výškou 2 456 m.n.m. Počet obyvatel se pohybuje řádově na hranici 600 tisíc, z nichž celá čtvrtina žije v hlavním městě Heraklion. Kréťané jsou nábožensky založení lidé a vyznávají řecké pravoslaví.

Podnebí

Subtropické oceánské podnebí zajišťuje Krétě jedny z nejkrásnějších slunečních dnů v celé Evropě. Další dobrou zprávou také je, že léto tu trvá téměř půl roku. Slunečných dnů je každoročně na 300, sezóna začíná již na začátku května a končí až s příchodem září. Srážky zde spadnou zcela minimálně, a to už musíme hovořit o zimních měsících. Nejsušším měsícem je naopak srpen, ve kterém dosahují teploty k nejvyšším příčkám, 27°C – 29°C. Vyrovnávání tlaků mezi Afrikou a Balkánským poloostrovem způsobuje tzv. metle, jedná se o vlhký, osvěžující vítr, který vane přes celý ostrov a v parných dnech vám určitě přijde vhod.

Gastronomie

Je všeobecně známo, že se obyvatelé Kréty dožívají velmi vysokého věku. Podívejme se tedy blíže a inspirujme se krétskou kulinářskou gastronomií. Krétská kuchyně je samozřejmě v mnohém podobná s kuchyní řeckou. Mezi základní suroviny patří již tradiční olivový olej, bylinky, zelenina a také sýr. Stejně jako na ostrovním Řecku, je i na Krétě zvykem podávat ke každému pokrmu čerstvý bílý chléb. Nejznámějším krétským sýrem je velmi chutný sýr feta. Kréťané jsou zvyklí na pravidelné předkrmy, nejčastěji jsou jimi osvěžující saláty či polévky. Hlavní jídla bývají sytá a většinou masitá. Obvyklá jsou jídla musaku (nákyp z lilků, mletého masa), gíros či souvlaki (opékané maso na rožni). Jako dezert se podává ovoce, jogurt či sladký orientální zákusek baklava.

Již tři tisíce let se na ostrově pěstuje vinná réva, není proto divu, že víno patří na Krétě mezi nejběžnější nápoje. Ochutnejte také tradiční rakije, což je typicky krétská pálenka ze slupek vinných hroznů.

Dovolená

Nejvíce navštěvovanou oblastí celé Kréty je hlavní město Heraklion a jeho okolí. Čekají na vás rušná městečka, ale také starodávná kultura vyspělé civilizace. Nenechte si ujít světoznámé minojské paláce (Knossos, Malia a Faistos) ani mykénskou osadu Gyrtýna. Římské hroby vytesané ve skalách najdete u Messarského zálivu v Matale. Ideální místo pro milovníky přírodní romantiky je oblast Chania v západní části ostrova, která není ještě tolik postižena turismem jako severní pobřeží.

Pobřeží Kréty je dlouhé přes 1000 km a nabízí krásné slunečné pláže, na které je zvykem se dopravovat vypůjčeným autem. Pláž Prevli je známá především díky malé říčce, která ústí do moře, kde se tak mísí sladká voda s mořskou. Břeh říčky je lemován palmami a eukalypty. Pláž je všeobecně turisty vyhledávaná, k dispozici jsou lehátka, slunečníky, místní taverna, ale také např. vodní šlapadla. Chcete-li vidět na vlastní oči mořské odstíny modré a zelené, pak navštivte pláž Elafonisi – téměř kilometr dlouhá písčitá pláž přezdívaná jako „evropské Tichomoří“. Na východě Kréty můžete zkusit písečnou pláž Via, jejíž jedinou nevýhodou je přeplněnost v letní sezóně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *