Mohelenská hadcová step

 

Mohelenská hadcová step
Mohelenská hadcová step

 

Tuto malebnou národní přírodní rezervaci najdeme v jihovýchodní části okresu Třebíč, zhruba 40 km jihozápadně od Brna. Je to místo, které dobře znám a často navštěvuji. Proč? Těch důvodů je hned několik. Za prvé hraje důležitou roli blízkost od bydliště, ale není to ten nejdůležitější aspekt. Step je totiž opravdu krásná, a to po celý rok. V každém ročním období získává jinou tvář a asi bych nedokázala říct, kdy je vůbec nejhezčí. I když přece jen, asi vůbec nejradši mám její návštěvu na sklonku léta a začátku podzimu. Je to doba, kdy bývá step vyprahlá a tráva se zbarví do odstínu tmavě žluté až oranžové. Společně s kontrastní modrou oblohou a řekou tekoucí dole v údolí je to nezapomenutelný pohled.

Mohyla
Mohyla

Mohelenská hadcová step se nachází na okraji městyse Mohelna. Jako první nás při vstupu upoutá kopeček s božími mukami. Málokdo z návštěvníků ale tuší, že ten nápadný kopeček je uměle vytvořený a je to mohyla ze starší doby železné. Teprve mnohem později na jejím nejvyšším bodě postavili drobnou křesťanskou stavbu.

DSCN3676

 

Teprve když dojdeme po náhorní plošině kousek dál, rozevře se před námi pohled na hluboké údolí řeky Jihlavy a její meandr. Je zde opravená vyhlídka, ze které stojí výhled opravdu za to. Bohužel panorama kazí pohled na Jadernou elektrárnu Dukovany, které se nachází o něco dál přes údolí. Jsou zde naučné stezky s informačními tabulemi. Můžete si zvolit tzv. jarní či podzimní okruh. Kdo si neudělá procházku dolů k řece a další trasou zase zpět nahoru, nemůže říct, že navštívil Mohelenskou hadcovou step.

DSCN3681

A proč hadcová? Podloží zde tvoří totiž hadec (serpentinit). To je jeden z důvodů, proč je zde speciální mikroklima s výskytem vzácných rostlin i živočichů. Z flóry je to například kavyl vláskovitý, mochna písečná, mahalebka obecná či kriticky ohrožená podmrvka hadcová. Ve fauně vyniká hlavně hmyz, můžete zde spatřit otakárka fenyklového, kudlanku nábožnou i desítky druhů mravenců.

 

Mohelno
Mohelno

                                                                                                                                                                                                                   Autor: Hyacinthe

 

Praktické informace

Poloha: Na okraji obce Mohelno, cca 35 km jv. od Třebíče a 40 km jz. od Brna

Otevírací doba: Volně přístupné po celý rok

Vstupné: Zdarma (platí se ale parkovné při příjezdu autem)

Parkoviště: 49.1104242N, 16.1848300E

Doprava: Auto, příp. veřejná doprava (nejlepší spojení je z Brna, viz www.idos.cz)

Odkaz na internetové stránky: www.mohelno-obec.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *