Na Blatenský vrch okolo Vlčí jámy a Ledové jámy

Na Blatenský vrch okolo Vlčí jámy a Ledové jámy

 

pohled z rozhledny
pohled z rozhledny

Když se dostanete do této západní části Krušných hor, stojí zato se do okolí Blatenského vrchu zastavit. Většinou se začíná v Horní Blatné, a určitě tady budou  začínat ti, kteří se sem vydají vlakem. Obec Horní Blatná je příjemná krušnohorská obec a odtud se na Blatenský vrch dostanete po červené turistické značce. Z náměstí na Blatenský vrch je to 1,5 km. Kdo by si chtěl šlápnout trochu víc může vyrazit z obce Potůčky. Od železniční stanice je to po žluté k rozhledně 5,8 km a taky je to do většího kopce. Potůčky jsou po republice asi nejvíce známe vietnamským tržištěm. Je tam, ale příjemná sjezdovka a malý krytý bazén. O tom snad někdy příště. My jdeme, ale po červený z Horní Blatný.

 

Vlčí jámy
Vlčí jámy

Po vstupu do lesa už máme jen kousek k Vlčím jámám, název je odvozen od původního názvu Wolfgang. Je zajímavé,  že to celé je vlastně propadlý důl z 16 – 17 století. Došlo k zhroucení stropu štoly a nám z toho vznikla chráněná přírodní památka. Vlčí jámy jsou přes 120 metrů dlouhé na šířku mají přibližně 14m. Hluboké jsou až 25m, ale původní důl Wolfgand dosahoval hloubky až 85m. Tím patřil k největším dolům hornoblatenského revíru.

 

Vlčí jámy pohled shora
Vlčí jámy pohled shora

 

Když budete pokračovat po cestě, dojdete k další přírodní památce Ledové jámy. Bývalý důl Jiří byl ve své době hluboký až 50m. Dneska je to úzká propadlina, v které se vytváří teplotní režim s velmi nepatrným oběhem vzduchu. To je důvod proč i v létě tady zůstává tzv. jeskynní led. Tedy spíš zůstával.

schody do Ledové jámy
schody do Ledové jámy

 

V létě roku 2005 odvezla z Ledové jámy skupina Němců z nedalekého Klingenthalu 2 tuny ledu. Důvod? Jedno místní rádio vyhlásilo soutěž „Kdo první postaví sněhuláka“. Tím došlo k narušení klima Ledové jámě a jeskynní led zde není. Předpokládalo se, že bude trvat pět nebo šest let, než se klima vrátí do svého původního stavu a jeskynní led se bude postupně obnovovat.

 

Ledové jámy
Ledové jámy

 

Ledové jámy
Ledové jámy

My jsme zde byli na konci roku 2015 a led zde nebyl. A tak díky partě hlupáků, zmizel led, který například používali ošetřovatelé po bitvě národů u Lipska proti Napoleonovým vojskům v roce 1813, aby mírnili bolest raněným. A mimochodem parta těch Němců tu soutěž stejně nevyhrála.

Ledové jámy
Ledové jámy

 

Na Blatenský vrch  už je to jenom kousek.  Jste 1044m nad mořem a když se vydáte ještě na rozhlednu přidáte dalších 21m. U rozhledny býval ještě hotel, ale ten pamatuje asi jen armáda, která ho nechala zpustošit a nakonec musel být zbouraný. Dneska se o rozhlednu dobrovolně starají ochránci přírody z ČSOP, kteří mají vedle rozhledny svojí chatu. Tak aspoň takhle na dálku posílám velké díky. Pak je tady ještě chata ověšená různými anténami a tam zase sídlí parta radioamatérů. Nás nejvíc potěší (samozřejmě mimo samotné rozhledny), že je u rozhledny občerstvení. To je prý otevřeno 7 dní v týdnu 365 dní v roce. Abych řekl pravdu, tak jsem tomu moc nevěřil. Pravda, ale je, že jsem za poslední roky Blatenský vrch párkrát navštívil a to v různé nevhodné dny mimo sezónu a ještě k tomu v týdnu a otevřeno bylo.

rozhledna na Blatenském vrchu
rozhledna na Blatenském vrchu

 

Rozhlédli jsme se , občerstvili jsme se a dírou do země jsme se pokochali a náš výlet je před zpáteční cestou. Někdo se vydá stejnou cestou po červené zpátky rovnou do Horní Blatné. Někdo si zpáteční cestu ještě prodlouží a vezme to po žluté směr Potůčky a Blatenský vodní příkop. Tady je rozcestník na Potůčky a nebo Horní Blatnou. Když už jsem zmínil Blatenský vodní příkop. Jedná se o technickou památku a podél celého příkopu vede stezka, ale to už je na jiné povídání.

 

Ledové jámy
Ledové jámy

Ještě jednu cestu jsem nezmínil, jak se k rozhledně dostat. A to autem. Buď necháme auto na rozcestí k rozhledně. Je to silnice mezi Horní Blatnou a Rýžovnou, ukazatel vám nejspíš bude ukazovat Boží Dar. A nebo dojedete až k rozhledně, myslím si, že tam zákaz vjezdu není a auta tam jezdí, ale abychom to s tou autoturistikou nepřehnali.

 

 

Mějte se fajn a písněte nám jestli už je led tam kde  má být.

 

http://www.booking.com/searchresults.html?city=-545371&aid=1130906

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *