Na kole okolo Spáleného Poříčí.

Jednu neděli na konci srpnu jsme potřebovali být v Písku. A tak samozřejmě jsme si položili otázku co podniknout v okolí. Vybrali jsme Spálené Poříčí. Od roku 1996 je Spálené Poříčí městem a v roce 2003 získalo cenu Historické město. První písemná zmínka je z roku 1239. To nám říkalo, že by to mohla být dobrá základna pro cyklovýlet po okolí. Přijeli jsme do Spáleného Poříčí okolo 19 hodiny. Ubytování jsme měli v penzionu Joachim. Penzion nebyl úplně označený, takže jsme ho na poprvé minuli. Když pojedete od Plzně, projedete náměstí, za náměstím po hlavní doprava, po pár desítkách metrů je penzion nalevo, bílá budova s teráskou. Než odbočíte na parkoviště vidíte úzký most. Když pojedete od Rožmitálu pod Třemšínem, máte to hned napravo za úzkým mostem.

Penzion Joachim
Penzion Joachim

Kdo upřednostňuje hotely má možnost se ubytovat ve wellness hotelu Brdy https://hotelbrdy.cz/. Mají saunu, takže v chladným počasí by to to mohl být dobrý závěr denní turistiky. Saunu, ale můžete navštívit i když nejste hostem hotelu. Pak tady máme možnost ubytování na zámku http://www.zamekspaleneporici.cz/. Podle webovek je ubytování využíváno pro školy v přírodě, pro větší partu by to byla dobrá varianta. My máme rádi menší penziony a proto jsme si vybrali penzion s restaurací Joachim http://penzionjoachim.cz. Jedná se o jednu z nejstarších budov v Spáleném Poříčí ,býval to kupecký dům Joachima Lewidta. Penzion má nové provozovatele, proto asi ještě není úplně udělaný označení penzionu. Na googlu najdete starší záporný recenze, tak se nezalekněte. Dneska je všechno OK a provozovatelé jsou úplně v pohodě. Byli jsme ubytovaný v malém pokoji, tak mu i říkali a byl fakt malý a moc se mi ho nepovedlo vyfotit, nějak se mi tam nevešel. Je tam, ale všechno co potřebujete. Vstupní chodba se skříní, samostatné WC a sprchu a samotnou ložnici s manželskou postelí. Celý penzion je pokrytý svižnou WIFI. My vyrážíme do města. Prošli jsme náměstí, střed města bylo v roce 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou, zašli jsme na židovský hřbitov. Abych řekl pravdu, čekal, jsem tak trochu víc. Náměstí vypadá dobře, jen na jednom konci je zase jedna prodejna v podobě socialistické obludy, ale to známe i z jiných měst. Město se i snaží to je vidět. Samo Spálené Poříčí se prezentuje jako centrum jižního Podbrdska.

náměstí Spálené Poříčí
náměstí Spálené Poříčí

Čekali jsme tady, ale nějakou terásku, kde si dáme večeři, byl víkend na konci srpna a tady je úplně mrtvo. Žádný lidi, žádný turisti, žádný cyklisti. Čekal jsem, že je to tady víc základna pro výlety po okolí a do Brd. Takže jsme byli za chvíli na terase našeho penzionu. Druhý den chceme vyrazit na kola, ale kola sebou nemáme. Půjčil jsem nosič na kola a tak jsme bez. Plán je, že si tady kola půjčíme. Našel jsem tady jednu půjčovnu, ale celý pátek se mi tam nedařilo dovolat, takže do naší procházky městem nevíme jestli zítra pojedeme a nebo půjdeme. Když jsme ubytovávali, tak jsme se na půjčovnu ptali v penzionu, ale o půjčovně ani nevěděli. Naše první zastávka tedy, než jsme vyrazili do města, vedla do půjčovny. Chtěli jsme to aspoň omrknout, jakou máme v sobotu šanci. Půjčovna je kousek za tím úzkým mostem, takže přibližně pět minut od penzionu. Normální rodinný dům, taky bez označení. Na zahradě paní zalívá kytky a tak se ptáme, na půjčovnu. Jsme tady dobře, volá manžela, rychlá domluva, zítra máme kola, takže jedeme. Na terásce si dáváme večeři, mimochodem velmi povedenou, pivko, víno a jdeme spát. Jak už jsem psal, lidi z penzionu jsou v pohodě. Jak jsme se vrátili na večeři na terásku tak nám dávali info o půjčovně, co mezitím zjistili.

infocentrum Spálené Poříčí
infocentrum Spálené Poříčí

Ráno snídaně, pobalíme věci a vyrážíme do půjčovny. V půjčovně vše proběhlo bez problému, půjčují i helmy a láhve. Vážně si někdo půjčí láhev? My měli svoje helmy i láhve tak jen kola. Dojeli jsme na náměstí, chceme tady navštívit místní infocentrum. To se nachází v pěkné chaloupce. Chtěli jsme ještě získat nějaké poslední info. Ptáme se na naší trasu, kterou jsme si vybrali, ale nic moc víc jsme o ní nedozvěděli. Slečny, asi brigádnice očividně na kole nejezdí. My jsme si vybrali zelenou trasu C. Sluníčko od rána pěkně pálilo a tak jsme se hned na prvním kopečku, kterej směřoval na Karlov pěkně zapotili. Celou trasu nebudu popisovat, lepší bude když sem vyrazíte sami na kola. Aspoň jedno info o cestě, a to se týká samozřejmě jídla. Když pojedete ze zámku Kozel po cyklistický trase č.2154 na trase budete mít pohostinství Hájovna Hádek https://www.facebook.com/nahadkach/ .Prima místu s výbornou gulášovkou a ještě lepšími domácími v místní peci pečenými rohlíky. Projíždíme krajinou chvíli nahoru chvíli dolů. Závěrečný sjezd a jsme zase na náměstí v Spáleném Poříčí.

pohostinství  Hájovna Hádek
pohostinství Hájovna Hádek

Vrácení kol proběhlo rychle a bez problémů. Je odpoledne a pořád je ještě pařák, cestou k autu si ještě dáváme limču a rychlý espreso. Můžeme vyrazit směr Písek. Ze Spáleného Poříčí je to nějakých šedesát kiláčků, takže pohodička. V Písku rychle ubytovat a vyrážíme do města. Plán je dát si někde drink a kafe, hned za Kamenným mostem vidíme CafeRestaurant http://caferestaurant.webnode.cz/ a protože jsme chtěli kafe tak je to jasný. Pěkná terástka výhled na řeku na známej píseckej most. Vypadá to na fajné místo. Obsluha nám přinesla jídelní lístek a to minimálné ve mně probudilo chuť k jídlu. A to velkou chuť. Naposled jsme měli gulášovku v Hájovně Hádek a v podstatě jsme další místo s jídlem nepotkali. Takže kafe je zapomenutý, na stole je Budvar a objednáno.

relax v Písku
relax v Písku

Po jídle můžeme vyrazit konečně na to kafe projdeme se po městě a opět usedáme na terásce. Tentokrát je to na Velkém náměstí, kavárna Soho café. Mají tady velmi dobré espreso. Blíží se konec soboty. Neděle už je jinej příběh, ale ještě musím napsat o jedné terásce. Ubytování jsme měli bez snídaně a tak jsme si při procházením městem hledali i místo kam bychom ráno na snídani zašli. Aby někde bylo otevřeno v neděli ráno, je prostě trochu nejistota. A taky jsme všude kam by se dalo zajít na snídani viděli v neděli zavřeno. Zase nás zachránil Kamenný most. Na levé straně mostu je pekárna, cukrárna, kavárna nebo co to vlastně je. Hlavně mají otevřeno každý den od sedmy a o víkendu od osmy. Sedět se dá venku i uvnitř. My máme slunečný nedělní ráno a tak sedíme venku s výhledem na most pískový sochy, který jsou na nábřeží řeky Otavy. Takže na snídani se dá zajít každý den do Café Mozart http://www.pekarna-klas.cz/kavarny-mozart.

cyklomapa Spálené Poříčí
cyklomapa Spálené PoříčíBooking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *