Odbočka na Valeč

 

Odbočka na Valeč

zámecký park
zámecký park

Kdo jezdí po R6, tak tu odbočku asi zná. Pár kilometrů za Lubencem směr Karlovy Vary, kde končí nová čtyřproudovka je odbočka na Valeč. Už hodně krát jsem ten ukazatel jenom minul, ale tentokrát jsme odbočili.  Od křižovatky do Valče je to asi 6 km. Jestli si chcete udělat pauzu na své cestě, nechat proběhnout děti a nebo mít klidné místo na přespání v obytňáku, odbočili jste dobře.

mapa zámeckého parku
mapa zámeckého parku

To hlavní proč jsme sem odbočili je hned na začátku barokního městečka. Státní zámek Valeč. Zaparkovat můžete hned u kostela Nejsvětější Trojice. Do kostela jsme se teda vůbec nedostali, byl bohužel zavřený.

pohled na kostel Nejsvětější Trojice
pohled na kostel Nejsvětější Trojice

Hned u parkoviště je vstup do zámecké zahrady, hlavní vstup je o kousek níže s kopce dolů. Zámecký park je náš hlavní cíl. Je to právě to místo kde se můžou vaše děti pěkně proběhnout a vy zarelaxovat. V Prádelně, což je místní občerstvení si můžete koupit pití a sušenky. Jídlo tady nemají, ale můžete si tady půjčit petangue a podobné náčiní pro parkovou zábavu. Kdo nemá svojí deku, může si půjčit i deku na piknik. Zámecký park je na piknik jako stvořený.

sochy v parku Valeč

Historie zámku se začala psát někdy v roce 1358 kdy je o zámku první zmínka. Jeho slavné časy skončili, tak jako spostu jiných zámku po válce konfiskací na základě Benešových dekrétů. Po roce 1945 zde bylo krátce sanatorium pro válečné veterány. V 50. letech tady našli domov korejské děti a potom zde byl dětský domov. V roce 1976 zámek zničil požár. Obnova zámku trvá do dnešních dnů a jak jsem to tak viděl, ještě bude pěkně dlouho trvat. V zámku se ještě pořád dělají omítky, podlahy, vidíte tam kabely a podobně. Pár místností je hotových a když jsme tam byli my, tak tam byla výstava malířů z Jížních Čech. O prázdninách dělají noční prohlídky s lucernami, otevřeno je do 23:00 hodin. Lístky na prohlídku zámku koupíte v Prádelně a tady si můžete půjčit i lucerny se svíčkami na noční prohlídku. Mimochodem, Prádelna se to jmenuje, protože tady prádelna doopravdy byla. Nejdřív pro zámek a potom i pro dětský domov. Noční prohlídka má svoje kouzlo a pro děti to bude určitě zase nový zážitek. Po pravdě řečeno, denní prohlídka by byla si zklamání v zámku doopravdy nic není. Na noční prohlídku musíte použít hlavní bránu. Ta vedlejší u parkoviště už byla v devět zavřená.

prohlídka s lucernou
prohlídka s lucernou

 

někdy to na noční prohlídce vypadalo trochu hororově
někdy to na noční prohlídce vypadalo trochu hororově

My jsme přespali na parkovišti u kostela, kdo nemá své bydlení sebou, může přespat ve správní budově v areálu zámecké zahrady. Mají tam nějaký pokoje a apartmány za 300,-Kč na osobu.

parkoviště u kostela Nejsvětější Trojice
parkoviště u kostela Nejsvětější Trojice

O prázdninách v zámecké zahradě probíhá hudební festival Povaleč a co jsem zkouknul na stránkách festivalu to vypadá na pohodovej festival.

V neděli jsme zašli na náměstí městečka. Pěkné náměstíčko a hlavně tady měli obchod, kde jsme si koupili čerstvý pečivo na snídani.

Pro mě Valeč příjemný překvapení. Potom co jsme letos zažili na profláknutých českých místech, jako byla třeba Sněžka, byl tady klídek a pohoda. Takže až budete mít čas a u vidíte odbočku na Valeč, víte kam odbočit.

Stránky zámku: https://www.zamek-valec.cz/cs

Iluzivní brány Valeč
Iluzivní brány

 

Theatron
Theatron

 

zámek Valeč
zámek Valeč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *