Postřehy a dojmy z Náhorního Karabachu (I. díl)

Postřehy a dojmy z Náhorního Karabachu

(I. díl)

 

Když jsem se dočetla, že se v Náhorním Karabachu opět začíná bojovat, pocítila jsem úzkost. Nejen z obavy o další zhoršení bezpečnosti ve světě, ale i kvůli lidem, kteří tam žijí a také kvůli těm, které jsem tam měla možnost potkat osobně.

Autor: Hyacinthe

Nejsem žádný profesionální cestovatel ani znalec oblasti Kavkazu. Dokonce jsem tam byla za celý svůj dosavadní život pouze dvakrát. Přesto se mně ten hornatý region nesmazatelně zaryl do srdce. Nevím, jestli se tam ještě někdy vrátím, ale zcela jistě vím, že vzpomínat na něj budu stále.

Do Náhorního Karabachu se mně podařilo podívat víceméně náhodou. V roce 2010 jsme se s kamarády rozhodli navštívit Arménii. Při jedné z procházek po hlavním městě Jerevanu jsme minuli íránskou ambasádu. Bylo to v době, kdy jsem měla pro Írán slabost. Nedalo mně to a druhý den jsem se rozhodla jít zjistit, jestli bychom nemohli dostat víza pro návštěvu této politicky kontroverzní země. Vždyť je to odtamtud takový kousek. Bohužel jsme neuspěli.

Autor: Hyacinthe

Mně už ale neopustilo odhodlání podívat se ještě „někam“. A ani nevím, jak padlo rozhodnutí na Náhorní Karabach. Místní nás ujistili, že je to (v tehdejší době) naprosto bezpečný region a navíc nesmírně krásný. Na zastupitelství šlo vše bez problémů. Museli jsme pouze přesně vypsat, kde se budeme pohybovat. S tím jsem dopředu nepočítala, a tak jsem akorát jednoduše opsala několik názvů sídel z Lonely Planet (nutno poznamenat, že přímo na místě už to naštěstí nikoho nezajímalo a cestovali jsme svobodně). Administrativní proces šel rychle a druhý den jsme měli v pasech víza Náhorního Karabachu, tedy země, kterou neuznává žádný jiný stát.

Původně jsme se tam chtěli podívat jenom na pár dní, ale tento kout světa nás nečekaně oslovil více než Arménie (ta také stojí rozhodně za návštěvu) a strávili jsme tam asi dva týdny. A i po této době jsme se vraceli s pocitem, že to bylo pořád hrozně málo…

 

Autor: Hyacinthe

 

Praktické informace
Počet obyvatel: asi 145 000 (v současnosti drtivá většina arménské národnosti)
Hlavní město: Stepanakert
Ostatní: od doby nezávislosti na Rusku roku 1918 o území panují dlouholeté spory mezi Arménií a Azerbajdžánem, v letech 1988-1994 probíhal válečný konflikt, napětí mezi oběma zeměmi panuje dodnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *