Řecko

Řecko, kolébka evropské civilizace

Lákají vás nezapomenutelné zážitky, dny plné zábavy, historického poznání a unikátních přírodních scenérií? Strmé skály tyčící se nad azurovým mořem? Nádherné písečné pláže s usměvavými animátorkami? Pak navštivte evropský ráj Řecka, zemi milovanou mytologickými bohy, zemi balancující na hranici historie a moderny, zemi, jež vám dovolí hledět přímo do olympského ohně. Kolébka evropské civilizace nabízí i dnes jedny z nejžádanějších destinací.

Geografické informace

Řeckou republiku, pevninskou i ostrovní částí ležící v jižní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a Korintského, omývá Egejské, Jónské a Středozemní moře. Na ploše více jak 131 tisíc km2 žije přes 11 milionů obyvatel, hustota zalidnění je tedy řádově 81 ob/km2. Hlavním městem jsou Bohy milované Athény, dnes s více jak 2,5 miliony obyvatel. Posvátná hora Olymp, se svoji výškou 2 917 m.n.m. je zároveň nejvyšší bod celého Řecka. Úředním jazykem je řečtina, ale domluvíte se také angličtinou. Převážná většina obyvatel vyznává pravoslaví.

Počasí v Řecku

Oblast celého Řecka je typická středomořským podnebím, které by vás nemělo ničím neobvyklým překvapit. Těšte se na slunečná léta a mírné zimy. V letní sezóně dosahují teploty standardně ke 30°C, v nejjižnějších oblastech na Krétě či Kykladských ostrovech dosahuje rtuť až ke 40°C, a to díky horkým větrům vanoucím z Afriky. Severozápadní část Řecka je naopak nejdeštivější, avšak to vaši dovolenou postihne zpravidla jen na jeden jediný den. Pak se opět můžete radovat z jasné oblohy bez mráčku. Teplota vody se v sezóně pohybuje v příjemném rozmezí 22°C – 26°C.

Řecká kuchyně

Slovo „gastronomie“ pochází z Balkánského poloostrova, není proto divu, že umění řecké kuchyně inspiruje po staletí celý gurmánský svět. Některé řecké recepty jsou staré více než čtyři tisíce let a dodnes nejsou chuťově překonány. Řecká kuchyně je velmi rozmanitá, základ je tvořen především čerstvými ingrediencemi, zeleninou a kozím sýrem. A nikdy nesmí chybět životadárný olivový olej. Řekové jsou zvyklí podávat téměř ke všem pokrmům bílé pečivo, které je velmi v oblibě. Koření hraje významnou roli v každém pokrmu, nejvýznamnější je saturajka, tymián a bazalka. Jedinečnosti řecké kuchyně můžeme vděčit kombinaci vlivu středomořského a orientálního. Mezi nejlepší řecké speciality patří moussaka (musaká). Jedná se o lilkový nákyp s mletým masem, vše propečené v troubě a dochucené bešamelovou omáčkou a skořicí. Kousky jehněčího a vepřového masa na špejli se nazývají souvlaki. Velmi známý je také řecký gyros, opékané jehněčí (vepřové či kuřecí) maso. Nejznámějším bezmasým jídlem je bezesporu vynikající salát saganiki.

Neměli byste rozhodně zapomenout ochutnat místní světově proslulá řecká vína. Mezi tradiční ostřejší alkohol patří ouzo, jehož hlavní složkou je anýz. Častým suvenýrem turistů bývá také domovská Metaxa. Z nealkoholických nápojů si oblíbíte 100% fresh juice, které jsou obvykle připravovány přímo před vašima očima.

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku bývá dvojího druhu a vždy rozhoduje povaha návštěvníka. Můžete se buď objevovat dávnou historii Helénské republiky anebo prozkoumat slunečné pláže pevninského či ostrovního Řecka. Mnoho turistů dává přednost při volbě relaxační dovolené právě ostrovním destinacím. Tak můžete i vy navštívit proslulý Rhodos či Krétu, největší řecké ostrovy. Najdete tu jak jedny z nejhledanějších starověkých památek Evropy, tak stejně dobře překrásné písčité pláže s tyrkysovým mořem. Ostrov Lesbos a Kos, Hippokratův ostrov, se mohou rovněž pyšnit historickými zříceninami. Neméně zajímavým bude také ostrov Zakynthos, kde žije vzácný druh želv. Ostrov Santorini žije svůj druhý život, vždyť před více jak 3 tisíci lety tu explodovala sopka. Na lodičkách skrz tajemnou jeskyni se můžete vydat na ostrově Kefalonia. A netřeba připomínat velmi oblíbený ostrov Korf či ostrov Lefkada. Klidná místa, tichá příroda i rušný noční život. Tradiční folklór, nádherné pláže, luxusní hotely, nadstandardní služby anebo chcete raději nezapomenutelné celodenní výlety? Dáte přednost nádhernému klášternímu komplexu ve skalách v severozápadní části Řecka? Více jak dvacet tajuplných klášterů bylo vystavěno doslova na hřebenech skal, dodnes jsou některé obývány mnichy. O tom, že se skutečně jedná o světový kulturní drahokam, svědčí pozornost UNESCA. Navštivte i vy osvědčené a nejoblíbenější evropské destinace – přímo v Řecku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *