Thajsko

Thajsko nabízí návštěvníkům z celého světa zcela jedinečnou dovolenou. Vydáte se na opačný konec světa a poznáte tak jedinečnost malých asijských tygrů, tisíce kilometrů vzdáleni od svého domova najdete zemi, která není bohatá jen svoji pradávnou historií. Každou sezónou nám Thajsko dokládá, že v oblasti turismu se s ním rozhodně počítat musí. Co láká turisty cestovat do tak vzdálených koutů?

Thajsko a geografické informace

Thajsko, oficiálně Thajské království, leží v jihovýchodní Asii na poloostrově Zadní Indie. V minulosti byla země známá pod jménem Siam, od roku 1949 se stalo oficiálním názvem právě Thajsko. Slovo „thai“ znamená „svoboda“ a vystihuje zemi v tom nekřišťálovějším světle, neboť nebyla nikdy v područí evropských mocností, na rozdíl od sousedních států. Země, jejíž rozloha činí více jak 500 tisíc km2, sousedí s pěti státy – Myanmar, Laos, Kambodža a Malajsie. Západní pobřeží je omýváno Andamanským mořem, na východním pobřeží pak najdeme Thajský záliv.

Populace v Thajsku přesáhla 60 milionů, z nichž se přes 90% přiklání k buddhistické víře. Nejvýznamnější školou zdejších buddhistů je nejstarší větev theraváda. Úředním jazykem je thajština a čínština, domluvíte se ale také angličtinou. Vzhledem ke geografickým rozdílům dělíme území Thajska na pět oblastí. Severní Thajsko je velmi hornaté, najdeme zde také nejvyšší vrchol země, Doi Inthanon s výškou 2 595 m.n.m. V severovýchodním Thajsku se rozprostírá rozsáhlá plošina Khorat ve výšce asi 200 m.n.m. Nejúrodnější oblastí země je centrální Thajsko, kde leží také hlavní město Bangkok. Druhou nejbohatší a nejrozvinutější oblastí je východní pobřeží. Jižní Thajsko se v posledních letech stává stále lákavější pro turisty právě díky nenarušené přírodě a zdejším exotickým ostrovům. Nejvýznamnější řekou je Menam, který dal rozkvětu již v minulosti zdejšímu zemědělství.

Počasí v Thajsku

Podnebí v Thajsku řadíme k typicky tropickému, které navíc ovlivňují pravidelné monzuny. Roční období zde dělíme na období horka, chladna a období dešťů. Teplé období trvá od začátku března až do konce měsíce května, teploty jsou velmi vysoké, navíc jsou umocněny zvýšenou vlhkostí. Od června do října panuje v zemi období dešťů. Z jihovýchodní Asie vane monzun, jenž přináší vydatné a nepředvídatelné srážky, prší i několikrát denně.

Tzv. chladné období je také možné pojmenovat jako dovolenkový čas, který trvá od listopadu do března. Teploty jsou na příjemných 30°C, navíc po vydatných srážkách je celá příroda svěží a nádherně barevná.

Thajská kuchyně

Budeme-li hovořit o gastronomii v Thajsku, pak ji nazvěme pravým uměním. Thajci si totiž velmi potrpí na vizuální úpravu všech pokrmů, nezapomeňte proto své kamery a uchovejte si tuto nevídanou podívanou. Thajská kuchyně je také proslavena svoji pestrostí a neméně svojí pálivostí, a to díky chilli papričkám.

Základem, jak už pro asijské státy bývá zvykem, je rýže, často podávaná s rybím masem a jinými dary moře. Mezi speciality patří Pad thai, tedy smažené nudle se sójou, buráky a kousky krevet. Tom yum kung se nazývá pravá krevetí polévka. Anebo vyzkoušejte polévku připravovanou z ptačích hnízd. Mezi další speciality patří na tržištích dostupní pečení a smažení brouci, kobylky či šváby.

Pro labužníky, kteří nemají strach experimentovat, je Thajsko opravdovým rájem. Tradiční jídla se od evropských značně liší, nicméně ve velkých městech najdete dokonce i McDonald´s, westernizace tedy proniká i daleko k východním břehům Asie. Z místních nápojů si oblíbíte čerstvé ovocné mixované nápoje anebo sladký čaj s mlékem, jehož chuť budete svým známým obtížně popisovat.

Dovolená v Thajsku

Jedny z nejpůsobivějších památek najdete ve starobylém městě Ayutthaya, bývalém obchodním centru celé Asie. Ruiny, které zbyly po dávných bojích, dnes obdivují tisíce turistů. Najdete zde také velké množství buddhistických staveb, tzv. wattů.

Hlavní město Bangkok bývá přezdíváno městem andělů, navštivte desítky zajímavých míst, která se honosí buddhistickým odkazem. Tzv. Ancient City vám nabízí prohlídku replik památek v celém Thajsku ve třetinové velikosti. Vyrazte na trasu dlouhou 15 km. V blízkosti se také nachází Krokodýlí farma, která spojuje domov 30 tisíců ještěrů s každodenní moderní show.

Velmi významnou stavbou v rámci celé země je na severu Wat Phra That Lampang Luang z 15. století. Tento buddhistický komplex je proslaven svoji nedobytností a dnes představuje zvláštní poutní místo.

Velkou podívanou vám nabízí také nejstarší národní park Khao Yai. Na vlastní oči máte možnost vidět i některé ohrožené druhy zvířat, např. medvědy malajské, levharty, tygry či divoké slony.

Thajsko nenabízí jen poznávací zájezdy, v posledních letech bývají stále oblíbenější rekreační dovolené. Přímořská letoviska se začínají více orientovat na zahraniční bonitní klientelu a své služby jí každým rokem přizpůsobují. Mezi hlavní letoviska patří Pattaya, která je vůbec nejnavštěvovanějším letoviskem. V městečku Chanthaburi se vznáší znamenitá atmosféra, jež poodhaluje své obchody s drahokamy a šperky. Mezi často navštěvované destinace patří také ostrovy – Ko Chang, největší ostrov plný přírodních scenérií, Ko Samui, s bílými písčitými plážemi a perfektními podmínkami pro vodní sporty a Ko Tao, který je vysněným cílem všech potápěčů.

V jižním Thajsku stojí za podívanou zdejší unikátní ekosystém. Porosty rostoucí při hranici sladké a mořské vody vytvářejí svými navzájem prorostlými kořeny a kmeny domovy pro desítky druhů ptáků i menších savců. Tyto oblasti se nazývají Mangrovy.

This article has 2 Comments

  1. Před 3 týdny jsem se vrátil z Thajska a byla to moje nejlepší dovolená. Cestovali jsme s kamarádem 14 dní a bylo to málo 😀 Nádherné pláže, ohromné párty, Bangkok neuvěřitelný a sever klidnější, klidně pro treking.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *