V malebné Branné mají vlastní pivo

V malebné Branné mají vlastní pivo

Branné

 

Při putování Jeseníky jsme s manželem podnikali spoustu výletů tzv. naslepo. Jedinou naší podmínkou bylo, aby cílové místo bylo snadno dosažitelné vlakem, protože cestování po železnici dáváme přednost. A tak jsme jednoho dne vystoupili v Branné, o které jsme si předtím nezjistili zhola nic.

 

Branné

 

Cesta od vlakové zastávky nijak zajímavá nebyla, ale samotná obec nás uchvátila. Její historické jádro je oprávněně prohlášeno městskou památkovou zónou. Dominantou je na skalním ostrohu postavený zámek se zříceninou hradu Kolštejn. Zahrnuje zejména zbytky gotického hradu ze 14. století a pozdější renesanční paláce, k areálu patří i kostel Archanděla Michaela a klasicistní budova fary. V době naší návštěvy byl zámek z důvodu rekonstrukce bohužel nepřístupný veřejnosti, a tak jsme zamířili do nedaleké restaurace, kde je umístněn i poměrně nový minipivovar Kolštejn (od roku 2013). Jedná se o historickou budovu s počátky již ve středověku, i tehdy byla spjata s pivovarnictvím. Pokud bych měla shrnout dojmy, tak obsluha byla pomalá, poněkud dražší jídlo se dalo a pivo bylo výborné.

 

Branné

 

Branná má i další památky včetně dochovaných staveb z 19. století, kam patří například dvojdílná srubová chalupa s pavlačí nebo zemědělská usedlost na kraji obce. Samotná poloha v horách přímo vybízí k výletům do okolí, rozhodně je zde co k vidění. Branná je také staré poutní místo, nedaleko se totiž nachází mariánský pramen údajně se zázračnou vodou.

 

Branné

 

Pokud plánujete navštívit známý pivovar v Hanušovicích, zkuste pak popojet ještě asio 10 km dál, pivo z minipivovaru Kolštejn určitě stojí za ochutnání a výlet můžete spojit i s prohlídkou místních pamětihodností, kterých je tu požehnaně.

Autor: Hyacinthe

 

Praktické informace

Poloha: Na okraji Hrubého Jeseníku v okrese Šumperk, asi 15 km od města Jeseník

Doprava: Auto, veřejná doprava (autobus i vlak, viz www.idos.cz)

Odkaz na internetové stránky: Minipivovar s restaurací www.pivovarkolstejn.cz

Zámek s hradem http://branna.sweb.cz/hrad.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *